Fiala proti homosexuálům

Tím, že Petr Fiala vypustil nesmysl směřující proti manželství lidí stejného pohlaví, udělal očekávatelnou a v důsledku dobrou věc.

Předseda ODS Petr Fiala vydal knihu, kde říká, jaký je a co si myslí. Jeden citát začal mezi rozhořčenými lidmi kolovat po sítích. Není to ale zjevná inspirace marketingem týmu Andreje Babiše, což je na věci zajímavé.

Koalice Spolu, jejímž je Fiala lídrem, se v houpačce předvolebních průzkumů dostává nahoru, vítězí dokonce v kategorii volebního potenciálu. V té době vyjde předsedovi ODS kniha s názvem Od A do Z a vloží do ní granát, který ten potenciál může zase roztrhat napadrť: „Věřím v rodinu, kterou společně zakládají muž a žena. Jsem přesvědčen, že jedině svazek muže a ženy je manželstvím.“ Citát se okamžitě stává hitem internetu, Fiala psancem, nad jehož ztraceným talentem pláče nejeden liberální volič, smrkaje do volebního programu ODS.

Řekněme si to upřímně. Upírat v Evropě v 21. století homosexuálům právo na manželství je hloupost. Nikdo jim nemá co blokovat možnost stvrdit svoji lásku, kterou notabene nikomu dalšímu neubližují. 

Ale je také úplně stejně hloupé být zklamaný Petrem Fialou za to, že má na tuto věc trochu pravěký názor. Poslouchejte jeho slova z kongresu ODS, která zazněla přesně před sedmi lety: „Je opravdu naší hlavní starostí právo někoho nosit na hlavě šátek, který je znamením kultury, která nás ohrožuje?“ ptal se tehdy. Opět stejná věc. Fiala proti šátku ve škole, který zničí naši civilizaci. Hloupá představa.

Petr Fiala je politolog. Dobře ví, co je pravicová politika, a dobře ví, co je pravicová konzervativní politika. Byť nakaženi érou Mirka Topolánka můžeme chtít ODS vnímat jinak, je to pravicová konzervativní strana a Petr Fiala dělá a říká přesně to, co předseda konzervativní strany říkat má. Potažmo to, co je důvodem, proč slušní mladí lidé v celém civilizovaném světě nemají konzervativce rádi. Tedy než dospějí, zbohatnou a stanou se z nich také konzervativci, ale to je jiná písnička.

Nebuďme Fialou zklamaní. Smiřme se konečně s tím, že v Česku se snaží existovat normální konzervativní strana. Fialova tvrzení automaticky neznamenají, že klouže do extrému jako SPD či Trikolóra – stačí si přečíst zbytek knížky. Naopak buďme rádi, že tato témata před voliči zvedne také někdo jiný než úplní šílenci a dá voličům konzervativního zaměření alternativu. V tomto směru je to víc než záslužná práce. ODS si svou cestu vybrala už na začátku a za to, že to nikdo nepochopil (včetně řady jejích současných i bývalých členů), opravdu nemůže.