Fenix inovuje a přechází na baterie

Začínala jako výrobce sálavých topných panelů, dnes je portfolio jesenické společnosti Fenix výrazně širší. Zahrnuje například bateriová úložiště pro podniky i domácnosti

Fenix inovuje a přechází na baterie
Pavel Kudelka, ředitel výrobního závodu Fenix s.r.o., si dosavadní fungování Energetického centra Fenix (ECF) pochvaluje. V pozadí pohled do kontejnerové stanice SAS, která je součástí nového energetického centra. | foto Pavel Baroch, týdeník Hrot

V areálu společnosti Fenix právě technici dokončují instalaci další fotovoltaické elektrárny. Stojany jsou umístěné hned vedle kontejnerového bateriového úložiště a kousek od malé větrné elektrárny. Brzy by u místní říčky měla vyrůst také malá vodní elektrárna. Obnovitelnými zdroji energie firma snižuje své náklady. Například fotovoltaické panely jsou prakticky všude, kde to jen jde: na zemi, na střeše i na fasádě. Právě ty na zdi se ukazují jako velmi účinné, především v zimních měsících, kdy na střešní instalace napadne sníh.

Podobné možnosti energetických úspor nabízí Fenix také svým zákazníkům: například úsporné sálavé panely nebo v posledních letech také domácí i průmyslová bateriová úložiště. „Od začátku jsem zastával filozofii, že je třeba snažit se o trvalý růst. Pokud je firma stabilní, ale přestane se rozvíjet, je už vlastně na cestě dolů,“ řekl před časem Cyril Svozil starší, spolumajitel a jednatel společnosti Fenix.

„Mám hodně rád ekonomickou teorii oken, která říká, že trh je prakticky nevyčerpatelný a otevírá pořád další a další okna. A vy buď u toho okna jste, když se zrovna otevře, anebo jste někde jinde a máte smůlu. Stále musíte předvídat a hledat, které to okno přijde na řadu a kdy. Když k němu dorazíte brzy, je ještě zavřené, když pozdě, už tam někdo je,“ dodal.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit