Češi vymysleli software proti černé sanitce

Tuzemští vývojáři představili software na odhalování falešných zpráv

Češi vymysleli software proti černé sanitce
ilustrační foto | Profimedia.cz

V 90. letech patřila historka o černé sanitce unášející bezmocné obyvatele ke koloritu snad každého města. Šlo o první fake news nové doby, která se opravdu chytla, i když tehdy se podobným věcem říkalo prostě fáma. O pár let později se podobné fámy stávají každodenní součástí boje o ovlivnění veřejného mínění, ať už jde o vakcíny, zahraniční politiku, nebo o bláznivá tvrzení, jako je to, že Angela Merkelová je dcerou Adolfa Hitlera nebo že papež František byl zatčen. Čeští vývojáři ze společnosti Cogniware teď přišli se softwarem, který umí podobné zprávy rozeznat. Pro ty, kdo žijí v přesvědčení o tajném celosvětovém spiknutí, to není důležité, ale zbytek společnosti by měl zbystřit.

„V této době se těžko rozlišuje, co je pravda a co lež. Dezinformace se staly běžným nástrojem v boji o veřejné mínění, který může mít citelné dopady pro samotné fungování státu. Systém, který vyvíjíme, může státům výrazně pomoci. Odhalování fake news se totiž stává otázkou národní bezpečnosti,“ říká Ján Račko, majitel české společnosti Cogniware, která software odhalující podvodníky vyvíjí. Podle Račka využijí nový software především státní složky, mezi něž patří tajné služby, které mají monitoring dezinformací v popisu práce. A přestože Cogniware dokončil vývoj systému teprve nedávno, zájemci z celého světa včetně Spojených arabských emirátů a dalších blízkovýchodních zemí se o produkt české firmy zajímají.

Dezinfomace se šíří nejlépe na sociálních sítích, kde se během okamžiku dostanou k desítkám tisíc uživatelů, a sledování autorů fake news je tak poměrně složité. Systém od Cogniwaru funguje právě tam. Monitoruje příspěvky a na základě pochopení obsahu zprávy, sociálních interakcí a dalších událostí na fake news upozorní. „V dnešní době musí praktičtí lékaři napínat všechny síly, aby zajistili kontinuální péči o své obvyklé pacienty a o ty, kdo se nakazili koronavirem. Všemožné mýty o neexistenci viru nebo čipování nám práci pouze komplikují. Musíme je pak vysvětlovat v ordinacích. Navíc podrývají důvěru ve zdravotnictví, která je zvlášť v současné době tak důležitá. Cokoli, co pomůže tyto falešné zprávy odhalovat, proto vítáme,“ říká MUDr. Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů.

Zprávy o tajných setkáních světových lídrů nebo čipech ve vakcíně proti covidu určených pro ovládání mysli lidí, které má na svědomí zakladatel Microsoftu Bill Gates, jsou ovšem jen selankou proti tomu, co se na poli falešných zpráv chystá. V Cogniwaru to vědí. Jelikož při analýze jejich software používá multibiometrii – tedy několik biometrických prvků najednou (obličej, hlas, obsah zprávy a autora) – pozná i takzvané deep fakes. To jsou uměle vytvořené, ale věrné vizuální podvrhy například projevů státníků, které jsou dnes od originálu jen těžko k rozeznání.

Umělá inteligence Cogniwaru neověřuje fakta, nepracuje s žádným encyklopedickým seznamem. Systém fungující na bázi neuronových sítí se postupně učí a soustřeďuje se na to, co mají fake news společné – například slovní obraty a spojení. „Dezinformace mají často podobné znaky. Může to být forma textu nebo je mohou mít na svědomí ‚známé firmy‘ mezi autory. Náš systém je ale dokáže rozpoznat a na konci procesu vypočítat ‚skóre‘, podle kterého určí, s jakou pravděpodobností se jedná o fake news,“ vysvětluje Walter Pavliš, obchodní ředitel Cogniwaru. 

Taktiky dezinformátorů nejsou vždy stejné, podle expertů se postupy liší například ve zdravotnictví nebo v politice. Umělá inteligence se ale dokáže „učit“, a odhalovat tak falešné zprávy spolehlivě – stačí vybrat obor.

Týdeník hrot

  • Ze státního se nenajíš 
  • Jak si koupit partaj
Objednat nyní