Exrektor Zima je oficiálním kandidátem na Hrad, má podpisy senátorů

Bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima se stal plnohodnotným kandidátem na funkci prezidenta republiky. Pod jeho kandidaturu se podepsalo třináct senátorů.

Exrektor Zima je oficiálním kandidátem na Hrad, má podpisy senátorů
Tomáš Zima | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Lékař a bývalý rektor Univerzity Karlovy původně sháněl podpisy občanů. Potřeboval jich padesát tisíc. Nakonec se mu jich k půlce října podařilo posbírat 37 tisíc. Do 8. listopadu, kdy končí lhůta předložení kandidátních listin ministerstvu vnitra, by ale celkový počet podpisů již asi nesehnal, proto se obrátit na zákonodárce.

„Podepsalo se mi třináct senátorů napříč republikou a napříč politickým spektrem," řekl Hrotu Tomáš Zima na křtu nové knihy respektovaného plastického chirurga Jana Měšťáka a někdejšího prezidenta Miss České republiky Miloše Zapletala s názvem Duel.

O tom, že Zima uvažuje o kandidatuře, mluvil již dříve v rozhovoru pro týdeník Hrot.

K zapojení do prezidentské volby stačí podpisy desítky senatorů nebo dvaceti poslanců.

Tomáš Zima byl v letech 2014 až 2022 rektorem Univerzity Karlovy. Vzděláním je lékař, odborně se věnuje klinické biochemii a laboratorní diagnostice. Od roku 1999 je přednostou Ústavu lékařské chemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN v Praze.

Během pandemie covidu-19 na sebe upozornil kritikou přehnaných protiepidemických opatření, byl odpůrcem takzvaných lockdownů. „S pandemií už se musíme nějak vypořádat. Není možné se donekonečna schovávat. Musíme se vrátit do normálu a já věřím, že se to stane již brzy. Chci, aby se lidé mohli bez omezení setkávat, aby se obnovil společenský a kulturní život,“ říkal.

V roce 2021 mu vyšla rozhovorová kniha Lékař zdravého rozumu, kde se ho na minulost, současné problémy Česka i vize budoucnosti dotazoval novinář Jan Januš.

Druhé prezidentské období současné hlavy státu Miloše Zemana uplyne 8. března 2023, volby se musí konat nejpozději devadesát dnů před tímto termínem. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) je vyhlásil na 13. a 14. ledna 2023