Exministryně školství Valachová končí v ČSSD

Bývalá ministryně školství a poslankyně za ČSSD Kateřina Valachová není spokojená se směřováním partaje.

Exministryně školství Valachová končí v ČSSD
Kateřina Valachová | foto Profimedia.cz

„Mám štěstí se většinu občanského života pohybovat mezi lidmi, kteří pomáhají, pomáhali druhým a vždy tak činit budou. Sociální pracovníci, učitelky, učitelé, lékařky, zdravotníci, soudci, státní zástupci, právníci, kuchařky, knihovnice a další. Sdílejí společné hodnoty, práci a přátelství. Sociální demokratkou jsem vždy byla, jsem a budu.  Vyznávám svobodu, solidaritu a spravedlnost. Přesto nebo lépe právě proto jsem se rozhodla vystoupit z České strany sociálně demokratické,“ uvedla Kateřina Valachová na svém oficiálním facebookovém profilu.

Politička byla náměstkyní ministra pro lidská práva Jiřího Dientsbiera. Následně vystřídala Marcela Chládka v čele ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ve vládě Bohuslava Sobotky. V minulém volebním období byla poslankyní a členkou školského sněmovního výboru.

V dubnu loňského roku kandidovala na předsedkyni ČSSD, ale porazil ji Jan Hamáček. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021 kandidovala na druhém místě kandidátky ČSSD v Jihomoravském kraji. Zvolena však nebyla, neboť ČSSD nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny.

Mezi nejvýznamnější výsledky bývalé ministryně se řadí reforma financování regionálního školství a plošné zavedení inkluzivního vzdělávání ve školách. Naopak se jí nepodařilo prosadit kariérní řád učitelů. Valachová se chce coby vystudovaná právnička nadále věnovat rozvoji neziskového sektoru.