Nedlužíš státu? Zeptej se neziskovek!

Zjistit, kolik přesně dlužíte státu, je těžší než se dopátrat, komu a kolik dlužíte mimo veřejnou sféru.

Až 22 miliard dluží Češi státu jen na pohledávkách, které evidují ministerstva financí a práce. V této částce navíc není zahrnuto 33 miliard, které lidé dluží na zdravotním pojištění, přičemž 18 miliard z toho tvoří penále. Zjistit, kolik přesně dlužím státu, je ovšem ještě těžší než se dopátrat, komu a kolik dlužím mimo veřejnou sféru. Pro náš stát je to tristní vysvědčení. 

Rejstřík exekucí vede Exekutorská komora ČR, která vytrvale odmítá říci, kolik na tom vydělává. Asi hodně, protože za jeden proklik zaplatí dlužník 60 korun. V této evidenci navíc nelze dohledat exekuce, které proti dlužníkovi vede stát, za což ale komora nemůže. Ačkoli příslušné úřady mají povinnost dlužníka o existenci dluhu vyrozumět, ten o něm velmi často neví, a částka tak občas narůstá i několik let. Naštěstí roli státu – tak jako v mnoha jiných případech – supluje neziskový sektor.

Šéf Institutu prevence a řešení předlužení Radek Hábl se kvůli tomu spojil s komunitou expertů dobrovolníků Česko.Digital a společně připravili projekt Nedlužím státu. Už nyní díky němu najde dlužník všechny informace na jednom místě. Rozšířená verze by měla následovat na jaře a její součástí bude automatické vyplňování formulářů, šablony k žádostem o povolení splátkového kalendáře a odpuštění penále.

Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby stát zřídil bezplatnou centrální evidenci dluhů a exekucí. Podobný návrh byl dokonce součástí návrhu novely exekučního řádu, ovšem neprošel. Proti se postavilo ministerstvo spravedlnosti, které by mělo evidenci zřídit a provozovat.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Testování ve školách je vládní trapas
  • Čím se liší konzervativec od liberála?
Objednat nyní