Vybrané články
z týdeníku The Economist

Evropské vakcínové fiasko

Kdo může za to, že Unie nemá dostatek očkovacích látek proti covidu-19? Evropští politici házejí vinu jeden na druhého.

Evropské vakcínové fiasko
ilustrační foto | Shutterstock.com

Na konci prosince předstoupila usměvavá Ursula von der Leyenová před kamery, aby slavnostně oznámila začátek unijního očkovacího programu. Šéfka Evropské komise se pochlubila, že od Sofie po Helsinky dostávají lidé vakcíny, které EU hromadně nakoupila a eurokomise spravedlivě rozdělila. Byl to, rozplývala se von der Leyenová, „dojemný okamžik jednoty a úspěšného evropského příběhu“.

O měsíc později jí úsměv z tváře zmizel. EU stihla naočkovat mnohem menší procento obyvatel než Amerika, Británie i Izrael. Program komplikuje nedostatek vakcín a váznoucí distribuce. Problémy se zásobováním způsobila britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca, která oznámila, že do Unie dodá necelou polovinu z 80 milionů dávek vakcíny přislíbených na první čtvrtinu letošního roku. Z dojemného momentu se stala bolestivá chvíle a vzájemné obviňování mohlo začít. Takže čí je to vlastně vina?

Neomylný jako papež

Začněme orgánem, jemuž Ursula von der Leyenová předsedá: Evropskou komisí. Trvalo jí několik měsíců, než podepsala s farmaceutickými firmami smlouvy o dodávkách vakcín proti covidu-19, přičemž se to jistě dalo stihnout v horizontu týdnů. Snaha zbavit se odpovědnosti – tedy zajistit, aby ji nesli výrobci vakcín, kdyby se něco pokazilo – dostala přednost před rychlostí dodávek. Rovněž spor s AstraZenecou komise nezvládla.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit