Evoluce na draka

Dvě studie – které se věnují čínskému „dračímu člověku“ a „praneandertálci“ z Izraele – bourají naši představu o jednoduchosti a nekomplikovanosti lidské evoluce.

Evoluce na draka
Rekonstrukce „dračího muže“ podle představ čínských paleontologů. | Profimedia.cz

Pohled na naše pravěké předky se v poslední době mimořádně rychle mění. Většinou za to může stará DNA, kterou se daří extrahovat ze stále starších nálezů. Dvě právě vydané studie, které mají ambice přepsat nejstarší lidské dějiny, jsou ale založeny na „starých dobrých“ kostech.

První z nich, kterou zveřejnil tým okolo čínského paleontologa Čchianga Ťi v časopise The Innovation, popisuje minimálně 146 tisíc let starou lebku nalezenou v severovýchodní Číně a – snad poněkud neskromně – tvrdí, že jde o zcela nový, dosud neznámý druh člověka. Ten by se měl do budoucna nazývat Homo longi, tedy „dračí člověk“. Druhou studii, respektive dvojici studií, publikovali v prestižním vědeckém časopise Science izraelští archeologové. Ani jejich závěry nejsou ledajaké, protože zpochybňují dosud široce uznávanou teorii, že neandertálci mají čistě evropský původ.

Zrození dračího muže

Nález pozůstatků dračího člověka je zajímavý příběh sám o sobě. Stalo se tak údajně roku 1933, kdy Japonci budovali v dnešní severovýchodní Číně – tehdy v loutkovém státě Mandžukuo – železnici a jeden z čínských dělníků během stavby mostu ve městě Charbin nalezl prakticky kompletní lidskou lebku. Kupodivu ji nenechal ležet, ale (dost možná pod vlivem nadšení, které pár let předtím vzbudil v Číně nález slavného „pekingského člověka“) schoval ji před Japonci do nepoužívané studně. Chlubit se v komunistické Číně tím, že někdo pomáhal stavět Japoncům železnici, ale nebylo dvakrát rozumné, a tak dotyčný kopáč o ukryté lebce dlouhá desetiletí mlčel a svým vnukům o ní řekl až na smrtelné posteli. Ti ji následně ze studně vykopali a již zmíněný paleontolog Čchiang Ťi je roku 2018 přesvědčil, aby ji věnovali univerzitě v Che-peji.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit