ESG jako další papírování? Naopak dobrý benefit pro firmy

Kvalitní ESG reporting může rozhodovat o tom, kdo bude v budoucnu úspěšný a kdo ne

ESG jako další papírování? Naopak dobrý benefit pro firmy
Biopekárna Zemanka je lídrem v produkci biopotravin a je dobrým příkladem toho, že udržitelné podnikání je nejen možné, ale může i dobře prosperovat. | foto Tomáš Turek, týdeník Hrot

Otázku, zda evropské směrnice, které řeší povinnost takzvaného ESG reportování pro firmy, nepovedou pouze k dalšímu papírování, si v minulých měsících kladla řada lidí. Dění ve světě provázené růstem cen energií a dalších zdrojů však jasně ukazuje, že pouze administrativní podoba reportingů by byla prohra pro všechny. Firmy totiž budou muset začít více využívat inovace a snažit se uspořit na energiích a materiálech. Sběr dat o udržitelnosti jim v tom má pomoci, což potvrzují i experti.

V souvislosti s válkou na Ukrajině, energetickou krizí i ESG legislativou jsou jedním z aktuálních témat obnovitelné zdroje energie. Důraz na efektivitu a na úspory bude navíc čím dál větší, protože Evropa je kontinent, který nemá dost konvenčních zdrojů.

Právě ceny energie i materiálů nám ukazují, že to, co se dříve politicky zpochybňovalo, se skutečně začíná dít. Nízké dřívější ceny jsou iluzorní, protože vycházely ze situace, kdy jsme využívali ve velkém fosilní zdroje a současně vznikaly obnovitelné zdroje poháněné mnoha dotačními příležitostmi. Proto bylo na trhu velké množství laciné energie. Tato doba se už ale nevrátí.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit