Esej: Když na Smíchově zuřila malárie

Ještě před 200 lety se dala v Praze chytit malárie a definitivně jsme se jí zbavili až roku 1963. Díky nové experimentální vakcíně by se malárie snad mohl zbavit celý svět.

Esej: Když na Smíchově zuřila malárie
ilustrace Vojtěch Velický

Malárie podle některých odhadů zahubila polovinu všech lidí, kteří kdy na Zemi žili. Pokroky moderní vědy jsou nesporné, přesto se jí jen v roce 2019 nakazilo 229 milionů lidí a 400 tisíc z nich – většinou malých dětí – zemřelo. Neměly by proto zapadnout hned dvě důležité zprávy posledních dní, které dávají naději, že by tato nemoc mohla být definitivně zkrocena. Tou první je existence zatím experimentální, ovšem účinné vakcíny. Tou druhou rozhodnutí Světové zdravotnické organizace (WHO) zařadit nejlidnatější zemi na světě, Čínu, mezi státy, kterým se tuto nemoc podařilo vymýtit.

Vakcín proti malárii sice existuje hned několik, ovšem – kvůli složitému životnímu cyklu a komplikovanosti genomu prvoků z rodu Plasmodium, kteří ji způsobují – zatím moc nefungují. Změnit by to mohla překvapivě jednoduchá metoda vakcinace, o které informoval prestižní vědecký časopis Nature: člověk nejprve dostane injekci s živými, infekčními parazity plasmodia, kteří se mu zahnízdí v játrech, ovšem předtím, než se vydají do krve ničit červené krvinky, jsou zlikvidováni dávkou dávno známých antimalarik – pyrimethaminem či chlorochinem. Na rozdíl od moderních mRNA vakcín proti covidu to vypadá jako výlet do biomedicínské historie, jenže podle autorů článku pod vedením Agnes Mwakingwe-Omari, pracující pro farmaceutického obra GlaxoSmithKline, má tato metoda 87procentní účinnost a v případě použití velmi odlišného kmene malárie stále ještě skoro 78procentní. Očkování živými parazity je samozřejmě v praxi sotva použitelné, ovšem americká firma Sanaria už pracuje na geneticky zmanipulovaných plasmodiích, která by v lidském těle vydržela jen pár generací a pak – bez nutnosti podávání antimalarik – sama pomřela.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit