Epidemie skolila slevový portál i pražský hotel

Krize vyvolaná nákazou začíná plnou měrou dopadat na turistický sektor.

Epidemie skolila slevový portál i pražský hotel
ilustrační foto | Michal Čížek

„Jsme TOP specialisté na slevové pobyty a cestování již od roku 2010,“ tvrdí o sobě na titulní stránce slevový portál Slevotéka.cz. Až do letoška. Společnost vyhlásila úpadek a soudu navrhuje vyhlášení konkurzu na svůj majetek. 

Ten v insolvenčním návrhu vyčísla na necelé čtyři miliony korun, oproti čemuž stojí nesplacené závazky ve výši 13 milionů. Z toho zhruba 1,7 milionu připadá na kredity celkem 375 zákazníků, kteří je mohli směnit za zprostředkované pobyty. 

Slevotéka.cz podnikatelů Karla Pospíšilíka a Lukáše Przybylského přiznává, že s problémy bojovala už delší dobu, teprve pandemie koronaviru a absolutní zastavení turistického ruchu však zmařilo veškeré naděje na zvrat. 

„Není reálné ani objektivně možné očekávat, že by dalším provozem podniku došlo k takovému obratu situace, aby byl úpadek navrhovatele odvrácen a on byl schopen řádně plnit své závazky. (...) Není ani možné očekávat v následujícím účetním období dosažení zisku z podnikatelské činnosti navrhovatele, a to s ohledem na omezení spočívající v cestování,“ argumentuje firma.

Provozovatel hotelu Vítkov, který dominuje křižovatce ulic Želivského a Koněvova na pražském Žižkově, oproti tomu stále věří v rozjezd po skončení koronavirových opatření. Jako jeden z prvních v Česku proto vlastník požádal o ochranu před věřiteli v rámci moratoria připraveného vládou. 

„Insolvenční prázdniny“ mají chránit firmy s nadějí na přežití po omezenou dobu před věřiteli. V případě hotelu Vítkov soud žádosti vyhověl a tříměsíční moratorium nad hotelem vyhlásil. To chce hotel využít k jednáním o snížení nájmu, personálních nákladů a také získání pomoci od majitele, kterým je německá hotelová skupina Novum. 

A do třetice poslala svou firmu Stemark do úpadku s nesplacenými závazky ve výši 1,5 milionu korun i Tetyana Rokosova. Ta se zaměřovala na poskytování úklidových služeb hotelům. Proti firmě vede finanční úřad daňovou exekuci, uzavření hotelů ji položilo definitivně. „S ohledem na současnou situaci, kdy jsou ubytovací zařízení de facto zcela zavřená, nelze očekávat žádné okolnosti pro obnovení podnikatelské činnosti navrhovatele,“ uvádí firma.