Energošmejdi se mohou stát volebním tématem

Za poslední tři roky poškodili zprostředkovatelé prodeje energií desetitisíce lidí

Energošmejdi se mohou stát volebním tématem
Energetika - ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Z velké části šlo o seniory, kteří neměli dostatek síly nebo odvahy se bránit často klamavým a manipulativním obchodním praktikám. Takzvaní energošmejdi se stali tématem nejen pro státní kontrolní orgány, ale i pro slušné dodavatele energií, kteří pochopili, že „jen“ udržovat odstup nestačí. 

Ze všech stran se tak stupňoval tlak na politiky, aby posílili ochranu spotřebitelů na energetickém trhu. Málokdo si dnes vzpomene, že první, kdo oznámil, že situaci vyřeší, byl ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner. Byl rok 2018 a začalo se hovořit o věcném záměru novely energetického zákona, která měla zatnout energošmejdům tipec. 

Rok se s rokem sešel, ministryní průmyslu a obchodu byla Marta Nováková a na světě bylo první znění paragrafů, které zjednodušují odstoupení od smlouvy, zavádějí registraci zprostředkovatelů na energetickém trhu, a i jinak posilují pravomoci Energetického regulačního úřadu. Na chvíli ožil dokonce nápad vše urychlit vložením připraveného znění do zákona na ochranu spotřebitele, který už ležel v parlamentu, ale Legislativní rada vlády byla nakonec proti.

 

Šanci zvítězit jménem ANO nad energošmejdy nakonec dostal v roce 2019 ministr Karel Havlíček. Motivací pro něj mimo jiné bylo, že téma jako takové se v mezidobí dostalo na billboardy opozice, která oznamovala, že vše rychle vyřeší. Sliby chyby. Pod vedením vicepremiéra, ale o další rok později a za hlasitého jásotu lidí, úřadů i licencovaných dodavatelů energií vláda nakonec schválila všechna tolik potřebná ustanovení. Za vše hovoří, že v jejich výčtu jsou i tak zjevné samozřejmosti, jako že obchodník nově nebude smět navýšit cenu energií, aniž by o tom zákazníka informoval, nebo že nebude možné uzavírat smlouvy o dodávkách jinak než písemně.

Píše se rok 2020 a novela energetického zákona míří do poslanecké sněmovny. Tam už nebojuje jen se šmejdy, ale také s koronavirem. Původně plánované první čtení v červenci se odkládá na září, ze září na prosinec a jsme, kde jsme. Tedy na konci ledna 2021 a stále doufáme v první čtení. Navzdory tomu, že v mezidobí vznikla obecná politická shoda na potřebě ochrany spotřebitelů na energetickém trhu, objevuje se nový problém. Volby! Ano, dostali jsme se až do volebního roku a máme před sebou několik posledních měsíců, ve kterých se budou naši volení zástupci ochotní soustředit se na práci.

Zhruba od června nastartuje předvolební kampaň a všechno ostatní spadne pod stůl. To se klidně může stát i s novelou energetického zákona. A lze si představit, že nová vláda bude muset řešit celý nový energetický zákon a nebude se chtít zdržovat s novelou toho starého. Zasvěcení vědí, že než se schválí „nová bible“ energetiky, bude to trvat minimálně další dva, ale spíš tři roky. 

Jednoduše shrnuto, když ne teď, tak možná nikdy. Alespoň z pohledu současné vlády a jejího „biče“ na energošmejdy. A pokud nikdy, pak se můžeme začít sázet, která další strana přijde s předvolebním slibem, že vyřeší nájezdy zprostředkovatelů na důchodce a jejich plné moci a aukce a pokuty spojené s exekucemi a neštěstím mnoha skutečných lidí.

Autor je prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a viceprezidentem Hospodářské komory ČR