Energetická burza přepisuje rekordy

Energetická burza přepisuje rekordy
Energetika - ilustrační foto | Tomáš Novák

Obchodníci prostřednictvím pražské energetické burzy PXE v prvních osm měsících letošního roku zobchodovali 174,5 miliardy kilowatthodin elektrické energie. To už téměř odpovídá výsledku za celý loňský rok. Podle odhadu generálního sekretáře PXE Davida Kučery se konečné číslo za letošní rok bude pohybovat okolo 250 miliard kilowatthodin. Pro představu: jedná se o čtyřnásobek roční spotřeby elektřiny v Česku.

Prudký růst začal v roce 2016, kdy od chvíle, kdy majoritní dvoutřetinový podíl v pražské PXE koupila lipská energetická burza EEX. Před čtyřmi lety se na pražské energetické burze (oficiální název zní Power Exchange Central Europe) zobchodovalo pouze 30 miliard kilowatthodin elektřiny, od té doby s každým rokem objem transakcí skokově vzrostl. Díky propojení trhu s lipskou burzou totiž vzrostl počet účastníků burzovního obchodování.

 

Pozoruhodné je rozdělení obchodů mezi jednotlivé trhy. Domácí český trh již není pro PXE klíčový. Z celkem zobchovaných 175 miliard kilowatthodin připadá 84 procent objemu na Maďarsko, osm procent na Česko, pět procent na Rumunsko a dvě procenta na Slovensko. V menších objemech se na PXE obchoduje ještě elektřina určená pro polský, slovinský, bulharský a srbský trh. 

Až na výjimky se prostřednictvím PXE i mateřské EEX neobchoduje s vlastní elektřinou, ale s finančními deriváty. Uzavřené kontrakty tudíž nekončí fyzickým vypořádáním - dodávkou nakoupené energie. Energetické burzy tak slouží hlavně k zajištění výrobců a obchodníků proti cenovým výkyvům a ke spekulativním obchodům. 

Týdeník hrot

  • Filozof jednorožcem
  • Skutečná lekce z 11. září
Objednat nyní