Emise pod drobnohledem. Nový Zéland si posvítí na finanční sektor

Velké finanční podniky na Novém Zélandu budou muset hlásit dopady klimatické změny. Země z jihozápadní části Pacifiku se k uzákonění této povinnosti odhodlala jako první na světě.

Emise pod drobnohledem. Nový Zéland si posvítí na finanční sektor
Krajina na Novém Zélandu, ilustrační foto | Profimedia.cz

Velké banky, pojišťovny a investiční společnosti na Novém Zélandu budou muset podle návrhu nového zákona pravidelně hlásit, jak se jejich podniků dotýká klimatická změna. Týká se to subjektů s aktivy převyšujícími hranici jedné miliardy novozélandských dolarů (15,4 miliardy korun). Zákon by se tak měl vztahovat přibližně na 200 domácích i zahraničních společností.

„Jednoduše nemůžeme dosáhnout nulových emisí do roku 2050, pokud finanční sektor nebude znát míru dopadů svých investic na klima,“ řekl k zákonu novozélandský ministr pro klimatickou změnu James Shaw. Tamní vláda deklarovala už loni v září, že firmy budou muset podávat zprávu o rizicích svého podnikání pro klima a subjekty, které ji nedodají, čeká vysvětlování.

„Tento zákon zanese téma klimatických rizik a odolnosti do centra finančního a byznysového rozhodovacího procesu,“ uvedl Shaw. Návrh zákona už byl předložen novozélandskému parlamentu a jeho první čtení by mělo proběhnout už tento týden. Všeobecně se očekává, že s jeho schválením by neměl být problém.

Až zákon vstoupí v platnost, budou dotčené subjekty muset podávat zprávu o klimatických dopadech každý finanční rok, počínaje příštím rokem. První zprávy tak společnosti budou muset vypracovat v roce 2023.

Ochrana klimatu je stěžejním tématem druhého funkčního období novozélandské vlády premiérky Jacindy Ardernové. Kabinet se zavázal, že do roku 2025 bude veřejný sektor země uhlíkově neutrální. Od poloviny tohoto desetiletí navíc bude do hromadné dopravy kupovat jen autobusy, které nevylučují emise.

Ardernová už dříve uvedla, že čím bylo jaderné odzbrojení pro předchozí generaci, tím je klimatická změna pro tu současnou.

Emise na Novém Zélandu v posledních letech nicméně stále rostou. Z právě zveřejněné zprávy ministerstva životního prostředí vyplývá, že mezi lety 2018 a 2019 vzrostly emise skleníkových plynů o dvě procenta. Za nárůstem stál hlavně energetický sektor a zvýšená produkce metanolu.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní