Vybrané články
z týdeníku The Economist

Elon Musk slibuje na Twitteru větší svobodu slova. Nebude to mít vůbec lehké

Prezidentství Donalda Trumpa a pandemie covidu-19 ukázaly, že absolutní svoboda slova na sociálních sítích má i své nevýhody.

Elon Musk slibuje na Twitteru větší svobodu slova. Nebude to mít vůbec lehké
ilustrace | Vojtěch Velický, týdeník HROT

Nejbohatší muž na světě Elon Musk označil Twitter za „de facto veřejné prostranství“. Po jeho převzetí stáhne firmu z veřejného obchodování. Šéf automobilky Tesla a raketové společnosti SpaceX nabídl za Twitter zhruba 44 miliard dolarů (asi bilion korun), přičemž většinu financí dodal on sám – 21 miliard dolarů v podobě vlastního kapitálu a 12,5 miliardy jako půjčku proti jeho akciím Tesly. Půjde o jeden z největších korporátních výkupů v dějinách. A jestliže je to velká věc po obchodní stránce, mohla by to být ještě větší, pokud jde o svobodu slova na internetu.

Zachránce budoucnosti

Twitter není na první pohled nijak atraktivní byznys. S 217 miliony uživatelů je o řád menší než největší sociální síť na světě Facebook a výrazně zaostal za konkurencí typu Instagramu, TikToku a Snapchatu. Cena jeho akcií v průběhu let silně kolísala. Technologický analytik Benedict Evans přirovnává Twitter k novodobému Craigslistu: „Veze se na vlně síťových efektů, nic moc nebuduje a kus po kusu se zbavuje vedlejších činností.“

Ale Elona Muska nezajímá Twitter jako byznys. „Ekonomická stránka věci je mi úplně jedno,“ řekl na konferenci TED v březnu. „Mám jenom silný intuitivní pocit, že pro budoucnost civilizace je extrémně důležité mít veřejnou platformu, která je maximálně důvěryhodná a široce inkluzivní.“

Jeho ochotě utratit kus svého jmění za to, aby byl Twitter „inkluzivnější“, předcházelo období, kdy sociální síť zpřísňovala pravidla moderování obsahu. Před deseti lety označovali šéfové Twitteru svou firmu za „křídlo zastánců svobody slova ve straně bojovníků za svobodu slova“. Ale prezidentství Donalda Trumpa a pandemie covidu-19 přesvědčily Twitter (a další sociální sítě), že absolutní svoboda slova má své nevýhody.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit