Vybrané články
z týdeníku The Economist

Elektrický ostrov. Astypalea se má stát první řeckou uhlíkuprostou turistickou destinací

Řecký ostrov Astypalea se stane dějištěm velkého experimentu s ekologickým bydlením.

Elektrický ostrov. Astypalea se má stát první řeckou uhlíkuprostou turistickou destinací
ilustrační foto | Shutterstock.com

Ostrov ve tvaru motýla uprostřed Egejského moře doufá, že se stane první řeckou uhlíkuprostou turistickou destinací. Po dohodě s řeckou vládou dala automobilka Volkswagen obyvatelům Astypaley k volnému využití několik elektromobilů. Další nabídne místním dvanácti stovkám stálých obyvatel za cenu nákladů. Vláda na oplátku zvýšila ostrovanům dotace na elektromobily, aby si je mohli dovolit, a má na ostrově postavit hybridní solární a větrnou elektrárnu, která nahradí soustavu „špinavých“ dieselových generátorů.  

Na začátku byl elektrobus

Na rozdíl od okolních ostrovů není Astypalea připojená k řecké elektrické síti. V hotýlcích a bytech jsou tu pro návštěvníky k dispozici jen tři tisíce pokojů a turistický ruch tu zatím nijak nebují. Ostrov si Volkswagen vybral pro elektromobilní experiment poté, co místní podnikavý starosta Nikos Komineas požádal ministerstvo dopravy o pomoc při shánění elektrobusu, který by vyzkoušel na místních hrbolatých cestách.

Zdá se, že se většině ostrovanů projekt zamlouvá. Komineas očekává, že se na ostrově v následujících pěti letech o třetinu sníží počet osobních vozidel v soukromých rukách. Obyvatelé se podle něj budou pohybovat na elektrických skútrech a v elektrických minibusech, které budou zdarma, propojené s mobilní aplikací a k dispozici čtyřiadvacet hodin denně.

Přelakováno

Někteří pozorovatelé mluví o lakování na zeleno. Tendr na solární elektrárnu, jež by měla během tří let zajistit energii pro polovinu ostrova, proběhne až po skončení turistické sezony. Pokud vše půjde hladce, bude větrná turbína nainstalována v roce 2026. Ale to není vůbec jisté, zvlášť v Egejském moři, kde mají lidé strach, že se turisté seberou a půjdou jinam, když jim výhled zkazí dvousetmetrová turbína. A i kdyby hybridní elektrárna skutečně v termínu vznikla, pokryje jen přibližně 80 procent letní poptávky. Ale je to první krok.

© 2021 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.