Elbridge Gerry: Lidé nestojí o ctnost

Život umí být ironický. Jméno Elbridge Gerryho (1744-1814), jednoho z Otců zakladatelů americké ústavy, muže nad jiné přesvědčeného o síle - a praktické nutnosti - kompromisu v politice, se vžilo jako součást názvu účelového překreslování hranic volebních okrsků, jedné z nejneférovějších předvolebních taktik, jaké většinový volební systém zná. Co si (nejen) o tom sám Gerry myslí, se jej ptala naše rubrika Tardis

Elbridge Gerry: Lidé nestojí o ctnost
LOC

Pozn. red. Experimentální rubrika Tardis využívá slavného stroje času britského (mimozemského) cestovatele Doctora Who. Jeho prostřednictvím necháváme promluvit muže a ženy z minulosti, kteří mají co říct k přítomnosti

Pomáhal jste Spojeným státům vzniknout, poté byl jste kongresmanem, guvernérem i viceprezidentem. Jak se politika od vašich dob změnila?

Změnila? Sotva. Z téhle prohnilé party bych snad měl zvlášť zmínit ty přiblbé čumily, kteří nikdy nevystoupají na hladinu úctyhodnosti, ale budou se pořád převalovat v bahně zkaženosti a korupce a jejichž jediný zájem je se pokud možno vyhnout jakékoli námaze. Ty, kteří by raději dojeli do pekla na trakaři, než by po vlastních dokráčeli do nebe.

Zjevně si o svých kolezích nemyslíte nic lepšího než před více než dvěma sty lety, když jste pomáhal vytvořit americkou ústavu. Nakonec jste ji odmítl podepsat, dokud nebude obsahovat Listinu práv. Proč?

Byl jsem čím dál více přesvědčený, že tak, jak byla ústava původně napsána, může vést - či téměř jistě povede - k občanské válce.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit