E.ON ozeleňuje plynové portfolio, vozí biometan z Dánska

Minimálně 80 procent plynových paliv u plnicích stanic energetické společnosti E.ON bude letos tvořit zelený biometan.

E.ON ozeleňuje plynové portfolio, vozí biometan z Dánska
Rapotínská bioplynka | Archiv

Loni měli řidiči vozů poháněných CNG poprvé možnost tankovat i zelený biometan vyrobený v bioplynových stanicích, který se ovšem složením nijak neliší od klasického zemního plynu. Celkem spotřebovali přes jeden milion kubíků bioCNG. Většina prodaného zeleného plynu připadá na energetickou společnost E.ON. Na celkových objemech ve výši pěti milionů kubíků se biometan u E.ON podílel celou pětinou. 

Letos chce společnost množství biometanu ještě výrazně navýšit. „Pro letošní rok jsme se rozhodli portfolio zeleného plynu ještě rozšířit. Aktuálně nakoupené množství biometanu je zhruba 80 procent ročního odebraného objemu,“ řekl Jiří Mlynář, vedoucí nákupu energií E.ON.

V Česku zatím existuje jediný výrobce biometanu. Skupina EFG vyrábí zelený plyn z odpadů v bioplynové stanici v Rapotíně u Šumperku. Ten však podle výkonného šéfa Tomáše Voltra vyváží do zahraničí. E.ON proto nakupuje biometan v Dánsku. Podle Mlynáře šlo o vůbec první certifikovaný dovoz biometanu.

Česko potřebuje biometan ke splnění povinného cíle obnovitelné energie v dopravě ve výši 14 procent do roku 2030. Biometan by se na tom podle odhadů státu měl podílet 1,7 procenta.

Více o potenciálu biometanu i komplikacích s ním spojených si můžete přečíst v tištěném vydání týdeníku Hrot, které vychází 21. června 2021.