Důležitá není národnost, ale chuť pracovat
V Česku chybějí stovky pracovníků v sociálních službách. Ukrajinci jsou tu vítáni

Služby sociální péče po celém Česku mají stejné potíže: přepracovaný personál, dlouhé čekací lhůty, plné kapacity. Kromě nedostatku pobytových zařízení jsou problémem i chybějící zaměstnanci. Čechům se do náročné a špatně placené profese moc nechce. O práci však mají zájem uprchlíci z Ukrajiny, kteří u nás chtějí nalézt druhý domov. A stát jim jde naproti.
Podle statistik ministerstva vnitra v České republice požádalo o pobytové oprávnění již 300 tisíc Ukrajinců. Převládají ženy (asi 136 tisíc) s dětmi (116 tisíc). Ukrajinští muži i vzhledem k branné povinnosti zůstávají ve své vlasti. Ve statistikách uprchlíků tvoří jen zlomek (45 tisíc), a navíc jde vesměs o studenty či seniory, na které se povinnost bránit vlast nevztahuje. Podle strategie vlády Petra Fialy (ODS) je prioritou státu otevřít uprchlíkům pracovní trh, aby se mohli co nejdříve začlenit. Práce v sociálních službách je pak jednou z oblastí, kde u nás zaměstnanci dlouhodobě chybějí.
„V sociálních službách jsou obrovské možnosti. Bojujeme tu s velkou fluktuací a nedostatkem zaměstnanců nejen v přímé péči o klienty, ale rovněž v dalších pomocných zaměstnáních, jako jsou úklid a stravování, ale také třeba v administrativě,“ říká Lenka Kohoutová, odbornice na sociální politiku za ODS a rovněž ředitelka Domova pro osoby se zdravotním postižením Sulická v Praze.