Dubnový masakr. Lockdown nejhůř odnesly hotely a cestovky

Údaje o tržbách v maloobchodě a službách za duben jsou zdrcující. Některé sektory ekonomiky spadly s tržbami o 80 a více procent.

Dubnový masakr. Lockdown nejhůř odnesly hotely a cestovky
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Statistici vystavili účet za dubnové uzavření české ekonomiky. Z dat ČSÚ vyplývá, že tržby klesaly napříč sektory. V některých oblastech služeb spadly skoro na nulu. Jediný, kdo se mohl z epidemie radovat, jsou internetové obchody a zásilkové služby. V dubnu utržily téměř o polovinu více než ve stejnou dobu před rokem.

Tržby v maloobchodu jako celek ve čtvrtém letošním měsíci spadly oproti loňsku o více než deset procent. Nejlépe si vedli prodejci potravin. Ani těm se sice nevyhnul pokles tržeb, ve srovnání s prodejci nepotravinářského zboží byl ale v podstatě zanedbatelný - minus 2,8 procenta.

 

Pohled na statistiky dalších prodejců jsou podstatně horší. Důvod je jednoduchý - většina z nich směla otevřít obchody až poslední týden v dubnu. Nejhůř si vedly obchody s oděvy a obuví, které oproti loňsku přišly o více než čtyři pětiny obratu. Prodejci sportovního vybavení si pohoršili o 55 procent a autosalony o 43 procent. Tržby klesly také v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením (o 28 procent), s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím (o 11 procent) a s výrobky pro domácnost (o deset procent).

Tristní jsou také data ze sektoru služeb. Například hotely kvůli lockdownu zůstaly prakticky bez příjmů - pokles jejich tržeb dosáhl více než 95 procent. Druhou nejhůže postiženou skupinou podnikatelů ve službách pak byly cestovní agentury, jimž vypadlo 93 procent příjmů. Jen o málo lépe na tom byly restaurace, jimž obrat oproti dubnu 2019 spadl o více než 70 procent.