Vybrané články
z týdeníku The Economist

Druhé kolo války na Ukrajině zatím nahrává Rusku. Jak Putina zastavit?

Lepší zbraně a taktika NATO mohou zvrátit vývoj na bojišti. Evropa se ale nesmí nechat zlomit energetickým vydíráním.

Druhé kolo války na Ukrajině zatím nahrává Rusku. Jak Putina zastavit?
ilustrační foto | Profimedia.cz

Ukrajinci vyhráli krátkou válku. Jejich mobilní a vynalézaví vojáci způsobili Rusům strašlivé ztráty a zmařili jejich plány na dobytí Kyjeva. Teď přichází dlouhá válka. Bude vysávat zbraně, životy i peníze, dokud jedna strana neztratí vůli dál bojovat. A v této válce zatím vítězí Rusové.

Před několika dny ruské jednotky obsadily východoukrajinské město Severodoněck. Postupují na Lysyčansk a brzy mohou ovládnout celou Luhanskou oblast. Ohrožují také Slovjansk severně od Doněcku. Ukrajinští vůdcové říkají, že nemají dostatek děl a chybějí jim náboje. Kyjevská vláda odhaduje, že ztrácí až 200 vojáků denně.

Naštěstí pro Ukrajinu to není konec. Rusko postupuje pomalu a za obrovskou cenu. S výzbrojí na úrovni NATO, novou taktikou a dostatečnou finanční pomocí má Ukrajina velkou šanci zatlačit ruské armády zpět. I když bude zpětné dobytí ztracených území velmi obtížné, mohou Ukrajinci Vladimiru Putinovi názorně ukázat, že je jeho tažení marné, a vyjít z celé krize jako demokratický, na Západ orientovaný stát. Dokázat to však mohou, jedině když se jim bude dostávat soustavné podpory. A ta není vůbec jistá.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit