Druhá vlna přidá k recesi další procento

Částečné zavření ekonomiky přinese ztráty až miliardu korun denně. Celoroční propad HDP se kvůli tomu bude blížit minus osmi procentům.

Druhá vlna přidá k recesi další procento
ilustrační foto | Profimedia.cz

Recese způsobená ochromením ekonomiky pandemií čínské chřipky už tak měla být největší od války. Nezvládnutí druhé vlny, nutnost znovu uzavřít velkou část ekonomiky a zároveň opatrnost lidí způsobí další ekonomické škody za desítky miliard.

Současné vládní restrikce opět zasahují především sektor restaurací, s nižším tržbami kvůli „sebekaranténě“ lidí musí ovšem počítat i obchodníci. Například analytik České spořitelny David Navrátil odhaduje ztráty na 40 miliard korun, a to za předpokladu, že současná opatření nebudou trvat déle než měsíc. Ekonomka Helena Horská z Raiffeisenbank hovoří až o miliardě za každý den částečného lockdownu. Pro srovnání, jarní ztráty dosahovaly až 4,4 miliardy denně.

Vyjádřeno v procentech, analytici předpovídají pro závěrečné čtvrtletí roku meziroční snížení HDP v rozmezí od dvou do čtyř procent. A to namísto očekávaného opatrného růstu. 

Česká ekonomika nicméně může i tak zatím hovořit o štěstí. Současná opatření se daleko méně než ta jarní dotýkají klíčového průmyslového sektoru. Jeho produkce přijde za poslední kvartál roku podle Davida Navrátila zhruba o 15 miliard korun. Pokud by nicméně dosavadní opatření nestačila a muselo například znovu dojít k zavření automobilek, ztráty by byly násobně horší.

Česko navíc nyní patří na rozdíl od jara naopak mezi nejhůře zasažené země. Díky lepšímu zvládání situace v Německu, hlavním českém exportním trhu, by tak tentokrát neměli nést tak velké ztráty exportéři. Firmy tak bude poškozovat především nedostatek zaměstnanců kvůli rostoucímu počtu nemocných a lidí v karanténě.

Plošné hospodářské restrikce se projevily už i v upravených prognózách na celý letošní rok. Poradenská společnost Deloitte už snížila odhad propadu HDP z -6,9 na -7,7 procenta. Banka ING snižuje predikci o procentní bod na -7,5 procenta a Česká spořitelna na -7,9 procenta.