Vybrané články
z týdeníku The Economist

Druhá studená válka. Jak naloží Biden s čínskou hrozbou?

Základem Bidenovy nové strategie vůči Číně by měla být široká koalice amerických demokratických spojenců.

Druhá studená válka. Jak naloží Biden s čínskou hrozbou?
Si Ťin-pching a Joe Biden | Profimedia.cz

Zásluhou Trumpovy administrativy bylo poznání autoritářské hrozby z Číny. Úkolem Bidenovy administrativy bude přijít na to, jak s tou hrozbou naložit.

Donaldu Trumpovi instinkt velel vést ten boj za Ameriku zcela sám. Staří spojenci pro něj byli nohsledi, ne partneři. Joe Biden svou čínskou strategii teprve vytváří a měl by zvolit jinou cestu. Amerika by měla uzavřít širokou dohodu a spojit síly s podobně smýšlejícími státy. Překážky takové nové aliance jsou velké, ale přínosy by mohly být ještě větší.

Abyste pochopili proč, musíte si nejprve uvědomit, čím se studená válka s Čínou liší od té první. Rivalita se Sovětským svazem se točila kolem ideologie a jaderných zbraní. Novodobým bojištěm jsou informační technologie: polovodiče, data, 5G mobilní sítě, internetové standardy, umělá inteligence a kvantové výpočty. To všechno rozhodne o tom, zda Amerika nebo Čína získají nejen vojenskou převahu, ale také dynamičtější ekonomiku. Jednomu z rivalů mohou dokonce poskytnout výhodu ve vědeckém výzkumu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

Máte předplatné?

Přihlásit