Dřevo, všude samé dřevo

Česko zaplavilo kůrovcové dřevo, ČD Cargo naloží přes 1 600 vagonů týdně

Dřevo, všude samé dřevo
ilustrační foto | ČD Cargo

Poptávka po přepravě smrkového dřeva ze stromů napadených kůrovcem dramaticky roste. Podle společnosti ČD Cargo, která jako jediná vozí kůrovcem zasažené dřevo po železnici, naplní firma tímto materiálem v průměru 1628 vagonů týdně. „Za období leden až duben se podařilo společnosti ČD Cargo zvýšit počet přistavených vozů za účelem odstranění kůrovcového dřeva na 118 procent průměru roku 2019,“ uvedla firma ve zprávě. 

Přeprava rostla i přes omezený provoz klíčových zpracovatelů kůrovcového dřeva, zhruba deseti pil v České republice, Německu a Rakousku, které musely omezit provoz kvůli restriktivním opatřením souvisejícím s pandemií covid - 19. „Aktuálně bohužel i v kalamitních oblastech pracujeme bez dlouhodobých smluv, pouze s pětidenní objednávkou vozů. I přesto se ale snažíme neustále navyšovat naše přepravní kapacity,“ říká šéf ČD Cargo Ivan Bednárik.

Už v roce 2018 společnost navýšila počet vozů o 500 a počet specializovaných vozů určených výhradně pro přepravy dřeva – Laaps, Roos – vzrostl z 500 v roce 2015 na 760 v roce 2018. Ve stejném roce společnost uzavřela smlouvy, které postupně rozšíří vozovou kapacitu o tisíc vozů.

Jen letos podle únorových odhadů napadne kůrovec až šedesát milionů metrů kubických dřeva, příští rok to může být až dvojnásobek. Odborníci navíc odhadují, že kvůli současné kůrovcové kalamitě zmizí v České republice víc než polovina původních smrkových lesů. Vše záleží i na tom, zda bude v nejbližších letech pokračovat sucho, které k šíření škůdce přispívá.