Dřevo mizí z lesa i ze skladů. Češi se chystají na zimu bez plynu

Strach, že si v zimě kvůli omezeným dodávkám ruského plynu nezatopí, žene lidi s několikaměsíčním předstihem k prodejcům dřeva. Oproti minulému roku jsou ceny až třikrát vyšší

Dřevo mizí z lesa i ze skladů. Češi se chystají na zimu bez plynu
Co se zpracuje, to se obvykle také hned prodá. Anebo to v nejhorším případě rozkradou zloději. | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Tomáš Broukal prodává palivové dřevo v okrese Praha-východ. V poslední době má tolik zákazníků, že si zájemci na buk, břízu nebo smrk musejí počkat až několik měsíců. „Vzhledem k velkému množství objednávek není možný okamžitý prodej. Pouze na objednání,“ stojí na jeho facebookové stránce. „Zájem je čtyřnásobný,“ říká posléze do telefonu. Lidé si na dodávku paliva do kotlů a kamen musejí počkat čtrnáct dní až tři měsíce – podle toho, jaké dřevo si objednávají.

Zájem o dřevo nebo dřevní pelety začal růst už loni na podzim poté, co se začala zvedat cena elektřiny a plynu. Další vlna přišla poté, co Rusko napadlo Ukrajinu. „V dubnu, kdy se regulérně začalo strašit vypínáním plynu, rostla poptávka po dřevních palivech enormně po celé Evropě,“ říká Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta. Zájem je tak velký, že například vedení západočeských Dobřan nedávno zastavilo prodej dřeva na topení z městských lesů přespolním, aby zbylo na obyvatele města.

Někteří lidé zase „křečkují“, nakupují palivo na několik zimních sezon dopředu a utrácejí za to desítky tisíc korun. „Když přijde někdo s tím, že si to chce takhle nasyslit, řeknu mu, že mu teď prodám dřevo na tuhle sezonu a pro zbytek ať si přijde v zimě. To už by měl být klid, teď to je opravdu šílené,“ konstatoval Tomáš Broukal.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit