Dráždivá miliarda

Stát během pandemie pomáhal kdekomu, na deset milionů si přišel i Ochranný svaz autorský. „Použili jsme je na pomoc umělcům, kteří přišli o příjmy,“ vysvětluje šéf OSA Roman Strejček

Dráždivá miliarda
Roman Strejček | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Zrušené koncerty a zavřené hospody loni nezkomplikovaly život jen muzikantům, hospodským nebo štamgastům. Méně viditelný byl dopad na umělce, kteří inkasují peníze za užívání své tvorby, tedy skladatele a textaře. Ochranný svaz autorský kvůli několikaměsíčnímu zastavení kulturního a společenského života v prvním roce pandemie vybral o 132 milionů korun méně než o rok dříve.

OSA i další kolektivní správci autorských práv se proto dostali mezi příjemce pomoci. „Deset milionů od státu nám přišlo na účet 31. prosince,“ upřesňuje šéf svazu Roman Strejček. Byla pomoc opravdu potřebná, když svaz i pandemii navzdory vybíral kolem miliardy korun ročně? Strejček tvrdí, že ano a že peníze šly na podporu skladatelů či textařů, kteří během čínské chřipky přišli o většinu příjmů.

Jak velký zásah do příjmů OSA představovala pandemie?

Předcovidový rok 2019 byl jedním z nejúspěšnějších. Celkové inkaso bylo ­téměř 1,1 miliardy korun. V roce 2020 se kvůli covidu propadlo o více než 130 milionů.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit