Dostupné byty pro vyvolené, které vyberou radnice

Podzimní komunální volby se kvapem blíží, což se na sociálních sítích projevuje zvýšenou aktivitou kandidujících politiků.

Dostupné byty pro vyvolené, které vyberou radnice
Zdeněk Hřib | foto Martin Pinkas, týdeník Hrot

Mezi nejpilnější přispěvatele patří v posledních dnech pražský pirátský primátor. Zdeněk Hřib si patrně uvědomuje nepříliš velkou popularitu mezi Pražany, a tak chrlí několik příspěvků denně.

Kromě zveřejňování vizualizací projektů, které mohly v posledních pěti letech zkrášlit hlavní město, ale jaksi se nestihly, sází Hřib také na žhavou agendu bydlení. Jde na to ovšem stylem, kterým si nejspíš mnoho nových příznivců nezíská.

Primátor minulý týden navázal na své oblíbené téma chamtivých developerů, kteří si mastí kapsy na stále dražších nemovitostech v hlavním městě na úkor veřejného blaha. Už před časem kvůli tomu společně s dalšími politiky na magistrátu prosadil příspěvky, které musejí stavaři odvádět do rozpočtů za každý postavený byt. Vybrané peníze mají sloužit k budování infrastruktury, ale také městských bytů.

Ačkoli systém kontribucí developerů funguje krátce a nebyl čas ověřit jeho funkčnost, Zdeněk Hřib slíbil, že ještě přitvrdí a „desátky“ stavitelům bytů zvýší. „Za vyšší tarify pro developery bude v Praze víc dostupných bytů,“ slibuje na plakátu.

Bohužel už nedodává, že tvrzení platí jen pro malý okruh obyvatel metropole. Ani sebevyšší příspěvky nebudou stačit na výstavbu obecního bytového fondu, který by dokázal uspokojit hlad po bydlení. Levně tak bude v městských bytech bydlet pár stovek „potřebných“, které vyberou radnice.

Očekávat ale, že developeři o kontribuce sníží své marže, by bylo pošetilé: místo toho zdraží byty všem ostatním.