Dostavba Dukovan: Korejci jsou připraveni spolufinancovat jaderný blok

Pokud by česká vláda projevila zájem, je jihokorejský uchazeč o stavbu reaktoru v Dukovanech KHNP připraven poskytnout spolufinancování projektu.

Dostavba Dukovan: Korejci jsou připraveni spolufinancovat jaderný blok
Jaderná elektrárna Dukovany | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Jae-Hoon Chung, šéf jihokorejského stavitele jaderných elektráren společnosti KHNP, dorazil tento týden do Prahy už posedmé. Stejně jako při většině svých předchozích návštěv stihl zajet na Třebíčsko, do jaderného regionu, kde se nachází elektrárna Dukovany. Právě o stavbu pátého bloku, největší zakázku v novodobé české historii, se KHNP uchází. Vedle toho jednal Jae-Hoon Chung také s ministrem průmyslu Jozefem Síkelou, zástupci ČEZ a partnery ze stovek tuzemských firem, potenciálních subdodavatelů jaderné magazakázky. 

Jihokorejský uchazeč, který je nejviditelnějším z trojice zájemců o stavbu nového bloku, neskrývá sebevědomí. Podle zástupců společnosti je reálné, aby byl blok dokončen ve vládou naplánovaném termínu do roku 2036, a stejně tak je možné vejít se do očekávané ceny 160 miliard korun. „S nějakou cenou počítá česká vláda a myslím, že jsme schopni se do této ceny vejít,“ řekl Jae-Hoon Chung.

Výstavba jaderných bloků ve světě obvykle značně přesáhne původní časový harmonogram a překročí rozpočet. To se podle nedávné analýzy uchazečů o dukovanský projekt od profesora energetické politiky na univerzitě Greenwich Stephena Thomase týká třeba elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech, kterou staví právě KHNP. Ta se protáhla o čtyři roky a původní náklady byly značně podhodnocené. „Cena za reaktory nebude známa, dokud nebudou dokončeny všechny čtyři reaktory, avšak zpoždění nevyhnutelně znamená značné překročení nákladů,“ uvádí dokument. 

V Emirátech chyběl personál

Podle KHNP byl hlavní komplikací v Emirátech nedostatek kvalifikovaného personálu. To by v Česku s jadernou tradicí nemusel být takový problém. Podle Jaea-Hoon Chunga je dokonce možné dokončit pátý blok Dukovan i dříve než v roce 2036, pokud by se urychlily schvalovací procesy před začátkem samotné stavby.

Příčinou poměrně pomalého postupu při přípravě dukovanského tendru byla podle Korejců česká nerozhodnost, jakým způsobem megaprojekt financovat. KHNP je proto připravena poskytnout Česku i spolufinancování. „Počítá se s tím, že by financování bylo plně na české straně, ale i s tím, že kdyby některý ze zájemců předložil nabídku na spolufinancování, bylo by to z české strany ke zvážení. Za naši stranu jsme připraveni a této možnosti otevřeni,“ dodal Jae-Hoon Chung. 

Reaktor čeká na evropský certifikát

KHNP nabízí Česku reaktor APR 1000, což je „zmenšenina“ většího modelu APR 1400. Kritici namítají, že korejský reaktor připravovaný pro Dukovany není zatím hotový a nikde v praxi nefunguje. „APR 1400 je v provozu v elektrárně Shin Kori na blocích 3 a 4 a další čtyři jsou ve výstavbě. Vznikají také v elektrárně Barakah ve Spojených arabských emirátech, první blok je již v komerčním provozu a druhý by do něj měl vstoupit příští měsíc,“ odmítl kritiku Jae-Hoon Chung.

Rozdíl mezi APR 1000 a APR 1400 je podle něj především v okruhu chlazení, ten pro dukovanskou „tisícovku“ vychází z jiného korejského modelu OPR 1000, kterých v Koreji funguje dvanáct. „O certifikaci APR 1000 v EU jsme si požádali loni v únoru a proces by měl skončit do konce letošního roku,“ dodal šéf KHNP.