Trump vyloučil návrat na Twitter. Nechce se plazit jako pes

Bývalý prezident USA se na svůj kdysi oblíbený komunikační kanál nevrátí, ani kdyby k tomu dostal možnost. Přístup Twitteru ho urazil. Chystá vlastní sociální síť.

Trump vyloučil návrat na Twitter. Nechce se plazit jako pes
ilustrační foto | Profimedia.cz

Dlouhé roky ze sebe Donald Trump a Twitter navzájem těžili. Trump získal platformu pro prezentaci a šíření svých myšlenek, která mu nakonec pomohla dostat se do Bílého domu, také Twitter k sobě dokázal díky Trumpovi připoutat pozornost. Pod stále větším tlakem veřejnosti se pak ale vůči tehdejšímu prezidentovi začal vymezovat. Nejprve mu mazal některé zavádějící tweety, po lednovém útoku na Kapitol mu účet úplně smazal.

Podle všeho jde o krok, ze kterého už není návratu, a spojení Trump–Twitter je navždy passé. Donald Trump si už totiž podle svého štábu na této sociální síti účet nikdy nezaloží, ani kdyby k tomu dostal příležitost (což teď ani není aktuální). Kroky sociální sítě vůči své osobě z posledních měsíců v úřadu prezidenta USA je totiž dotčený a myslí si, že byl jen zneužit pro byznys a poté odkopnut. Navíc je známý tím, že na křivdy jen tak nezapomíná a nechce se před nikým „plazit jako pes“.

„Je absolutně nulová šance, že by se na Twitter vrátil,“ řekl webu Politico jeden z nejmenovaných Trumpových spolupracovníků. „Zajistil jim byznys, udělal z Twitteru přední aplikaci pro zpravodajství, diskuse a drby během svého prezidentství, a oni mu na konci řekli jen ‚sajonara‘.“

Trump se dočkal zastání i z nečekaného místa. Postup Twitteru totiž zkritizoval i socialista Bernie Sanders, který v demokratických primárkách prohrál s Joem Bidenem, a jen těsně mu tak utekl přímý souboj s Trumpem o Bílý dům. „Trump byl rasista, sexista, homofob, patologický lhář a autoritář, který nevěří ve vládu práva. Ale není mi úplně příjemné, že tehdejší prezident USA nemohl vyjádřit své názory na Twitteru. Nelíbí se mi, že lidé v high-tech mají takovou moc,“ řekl v podcastu listu The New York Times s tím, že včera šlo o Trumpa, ale zítra to může být někdo s úplně jiným názorem.

Trump každopádně dál cítí obrovskou podporu a je pravděpodobné, že se v roce 2024 bude o post prezidenta USA ucházet znovu. Vzhledem k rozchodu s Twitterem bude potřebovat novou platformu, přes kterou bude lidi oslovovat. Podle zdrojů z jeho nejbližšího okolí chystá dokonce vlastní sociální síť.

Potvrdil to i exprezidentův poradce Stephen Miller, podle něhož už je spuštění vlastní Trumpovy sociální sítě velmi blízko, mělo by k němu dojít za dva až tři měsíce. Doplňující vyjádření jsou v Trumpově stylu bombastická. Mělo by jít o platformu, která „naprosto změní pravidla hry“ a získá si až desítky milionů fanoušků.

V Trumpově štábu ale na toto nepanuje úplně jednotný názor. Zaznívají totiž i skeptické hlasy, podle nichž bude mít Trumpova nová síť naopak problém vytvořit si větší členskou základnu. „I když nebude úplně špatná, tak kdo se tam k čertu zapíše?“ ptá se řečnicky bývalý člen Trumpova volebního týmu ve vyjádření pro Politico.

Bezprostředně po prohraných listopadových prezidentských volbách se spekulovalo i o tom, že by si Trump mohl založit vlastní televizní stanici. Tato varianta je však zatím u ledu, což potvrdil i Miller. První na řadě je sociální síť, pak se uvidí, co dál. Ve hře je i možnost spolupráce s televizí Fox News, i když s ní se Trump během finiše voleb rozhádal.