Vznikne Trump TV? Odcházející prezident řeší návrat na obrazovku

Trumpa rozlítilo, že televize Fox News jako vůbec první přisoudila Arizonu Bidenovi. Bere to jako zradu. V USA už se spekuluje, že založí vlastní televizní stanici.

Vznikne Trump TV? Odcházející prezident řeší návrat na obrazovku
Donald Trump | Profimedia.cz

Donald Trump stále ještě ze všech sil bojuje o druhé funkční období v Bílém domě. Upozorňuje na údajné volební podvody a jeho štáb požaduje přepočet hlasů v klíčových státech. Dlouho spoléhal i na to, že se mu soupeře podaří přeskočit v Arizoně, kde se o vítězi rozhodlo až po deseti dnech sčítání.

Paradoxem je, že republikánům nakloněná televizní stanice Fox News tento stát už pár hodin po začátku sčítání přisoudila Joeu Bidenovi. Tato „zrada“ měla velký ohlas v Trumpově nejbližším okruhu, který sledoval povolební dění přímo v Bílém domě. Prezidentův poradce a zeť Jared Kushner měl být celý večer v kontaktu s majitelem stanice Rupertem Murdochem. Jemu pak údajně volal i sám Trump a na mediálního magnáta měl křičet a přesvědčovat ho, aby stanice vzala informaci zpátky, což Murdoch odmítl.

Podle dalšího vývoje ale začalo být patrné, že na Arizoně stejně záležet nebude. Trump totiž nakonec prohrál i v Pensylvánii či Wisconsinu a teď už mu zbývá jen možnost obrátit se na soudy. V zámoří už se však řeší, jaké budou jeho další kroky, pokud ve svém snažení zvrátit výsledky voleb nebude úspěšný.

Další angažmá v televizi se přímo nabízí. Trump byl vždy ternem pro sledovanost, hlavně jeho pořad The Apprentice byl v USA mimořádně oblíbený a ostatně mu velmi pomohl zviditelnit se před kandidaturou na prezidenta.

Tím se dostáváme zpět k televizi Fox News. V zámoří se totiž začíná spekulovat o tom, že by Trump mohl založit vlastní televizní stanici, která by se stala její konkurencí. V dnešní době je ale takový krok značně riskantní, upozorňují mediální experti. Diváci se totiž od placení televizních služeb odklánějí. V roce 2016 bylo v USA přes 97 milionů předplacených satelitních či kabelových služeb, ve třetím čtvrtletí letošního roku už jen necelých 80 milionů. A tento trend má při narůstající popularitě Netflixu a dalších streamovacích služeb ještě zesilovat.

„V těchto podmínkách je nemožné založit novou televizní síť,“ řekl listu Los Angeles Times Derek Baine, analytik mediální výzkumné skupiny Kagan. Založení Trump TV je tak spíše nepravděpodobné. Trump by se podle něj mohl vydat jednodušší cestou: koupit již zavedenou značku a třeba se pokusit přetáhnout některé moderátory Fox News v čele s Tuckerem Carlsonem. Wall Street Journal už ostatně na začátku letošního roku přišel s informací, že skupina napojená na amerického prezidenta zkoumá možnosti akvizice televizní stanice One America News ze San Diega.

Tou úplně nejjednodušší variantou pro Trumpa je vlastní televizní pořad. V této souvislosti se znovu nabízí spojení s Fox News, pokud bude Trump ochotný přenést se přes domnělou křivdu. „Pokud jsou chytří, nabídnou mu za exkluzivitu hodně peněz,“ řekl LA Times Jon Klein, bývalý ředitel CNN.

Trump by svým angažmá na nejsledovanější kabelové zpravodajské televizi v USA zůstal relevantní, a hlavně by byl všem neustále na očích, což by se mu hodilo pro případnou kandidaturu v roce 2024, o které už se začíná spekulovat. V tom případě by ale po jejím ohlášení musel na obrazovce skončit.