Donald končí, jeho dědictví bohužel nikoli

Donald Trump stále neuznal porážku a dostává republikány pod tlak. Politické štěpení USA kvůli tomu bude pokračovat.

Kdo potřeboval nějaké důkazy pro to, že 45. prezident Spojených států Donald Trump „is not a good loser“, tedy že neumí prohrávat, dostal jich za ten měsíc a půl od volební noci ze 3. na 4. listopadu dost a dost. Žádný z jeho předchůdců se nesmiřoval tak těžce s faktem, že po jednom volebním období z Bílého domu odejde, jako Donald.

Vrcholem popírání reality, kam patřila série žalob na údajné volební podvody a falešné hlasy či odvolávání se proti soudním verdiktům potvrzujícím v Trumpův neprospěch výsledek voleb i regulérnost jejich průběhu byl asi nápad, aby volitelé nerespektovali hlasy voličů a „hodili to jemu“.

Tím by se postavil smysl demokratických voleb jako takových úplně na hlavu. A jistěže to nevyšlo: 14. prosince volitelé v jednotlivých státech Unie hlasovali přesně tak, jak se očekávalo (306 : 232). A tak se Trump zprávu alespoň zkoušel naředit demisí ministra spravedlnosti Williama Barra, případně tweety o zavážení vakcinačních center očkovacími látkami.  

Nebýt pandemie covidu-19, v níž Trump prokoučoval, co se dalo, byl by pravděpodobně volby s přehledem vyhrál podle pravidla, že úřadující prezident obhájí vítězství, pokud šlape ekonomika. A ta byla masírována levnými úrokovými sazbami k hezké vyhlazené křivce s rekordními hodnotami burzovních indexů, na kterých v USA záleží.

 

V záloze je poslední zbraň, a sice zpochybnění přepočtu hlasů volitelů 6. ledna Kongresem.

S názorem komentátora LA Times nemusíte souhlasit, ale nelze popřít, že Trump dostal republikánské politiky pod neúprosný tlak, aby podpořili prezidenta i v jeho omylu a popírání. Když se 126 republikánských kongresmanů připojí ke zjevně nesmyslné právní konstrukci, kterou navíc Nejvyšší soud USA včetně Trumpem jmenovaných soudců shodil, je dobré ptát se, proč to dělají.

Důvod je prostý: Bojí se. Je pro ně bezpečnější mýlit se s Donaldem než mít pravdu proti němu.

Trump sice prohrál, ale se ziskem nejvyššího počtu hlasů v dějinách. Že jich Joe Biden dostal ještě o sedm milionů víc, nic neznamená, když jste přesvědčeni, že je získal podvodem, o čemž je přesvědčen nejen Trump samotný, ale pravděpodobně i mnoho Trumpových voličů.

Z hlediska mobilizace věrných je pro Trumpa výhodnější žádnou prohru nikdy neuznat a naopak tlačit na ty, kteří by chtěli najít nějaký modus vivendi s demokraty, jako na zrádce. Opravdu si pamatuji na doby, kdy se vytvářela koalice umírněných republikánů a demokratů kolem politického středu. Ač na to Joe Biden asi spoléhá, jsou to právě tyto „přísahy věrnosti“, které znamenají, že politické rozštěpení Ameriky bude pokračovat. V nejméně vhodnou chvíli.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní