Dočasně se smějící bestie

Škodolibost je taková nepěkná vlastnost, ale jak se jí ubránit, jde-li o velké sázky

Když na sklonku loňského roku ministryně financí Alena Schillerová obhajovala poslanecký návrh premiéra Andreje Babiše na zrušení superhrubé mzdy způsobem, který o nějakých 90 miliard prohluboval beztak hlubokou díru v rozpočtu na letošní rok, mluvila o podpoře spotřeby domácností. Nakolik si dobře vzpomínám, většina ekonomů, kteří o věcech, jako je „fiskální multiplikátor“ a „sklon k úsporám“, něco tuší, či dokonce vědí, od toho oba výše uvedené, ale s nimi i všechny poslance a senátory, hlasitě a veřejně zrazovala.

Marně, došlo dokonce na pravolevou kombinaci, kdy nižší sazby daně z příjmů spojíte se slevami na poplatníka, aby se dostalo i na nízkopříjmové. Pamětníci Tlustého kolečka si vzpomenou, že tyto fiskální orgie se děly i dříve, jenomže to nebylo uprostřed nejhlubšího deficitu v novodobých českých dějinách.

V hlubinách střízlivosti

Uběhlo pár měsíců a ministerstvo financí v právě zveřejněné makroekonomické prognóze propadlo do hlubin střízlivosti, když vyjádřilo naději, že ekonomika poroste o 3,1 procenta. Jenže – a teď přijde ta zlomyslná pointa – táhnout ji zřejmě bude všechno možné (investice, doplňování zásob, vládní spotřeba), jen ne ta spotřeba domácností.

Ta bude v roce 2021 pravděpodobně spíše stagnovat, zjevně poznamenaná vleklými omezeními v ekonomice i běžném životě, která se odrazila v chování domácností, jejichž míra úspor loni lámala historické rekordy. Nikde není zalito do betonu, že nálada nemůže velmi rychle pookřát, ale střídavého uvolnění a přitažení opratí podle vývoje nákazy si už Češi užili dost a změnu může doopravdy přinést ústup viru daný vysokým podílem proočkovaných lidí. V této bitvě vláda zatím „exceluje“ jako ve všech předchozích, snad s výjimkou té první. Ministerští prognostici tak raději počítají s pořádným oživením spotřeby domácností, a to o vysokých 5,7 procenta, až napřesrok, kdy by se měly rozpouštět nabobtnalé úspory.

Čas na úklid

Tím kalvárie nekončí, neboť se bude muset začít uklízet. Pro osvěžení paměti, slevy a snížené sazby daně z osobních příjmů měly platit dočasně, takže by šlo o drahé, ale v podstatě jednorázové opatření s přesně definovaným poločasem rozpadu. Akorát že to v žádném paragrafu není, čímž je postaráno o budoucí konfl ikt, který byl předán jako štafetový kolík té příští politické reprezentaci. Ďáblovo lejno je vyskladněno, nedivte se uštěpačnosti. Zuřivost přijde, až si začneme pořádně užívat důsledky.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Budoucnost robotických šílenců
  • Stát jako hoteliér
Objednat nyní