Dobře utajený covid

Za více než dva roky koronavirové epidemie jsme už několikrát propadli iluzi, že je konec, ale nemoc se pak znovu vrátila. Obezřetnost je namístě

Válka na Ukrajině, rekordní zdražování benzinu nebo potravin… Jo, a taky už nemusíme nosit v tramvajích či autobusech respirátory. Poslední týdny to vypadá, jako by covid-19 z veřejného prostoru úplně vymizel. Ve zpravodajství se sice stále objevují údaje o aktuálním počtu nakažených, ale obvykle až po válečných událostech na Ukrajině, uprchlické vlně a dopadech inflace.

V uplynulých více než dvou letech s koronavirovou epidemií jsme přitom už několikrát propadli iluzi, že je konec, a covid-19 se pak znovu vrátil. Obezřetní bychom měli být i nyní. Koronavirus nezmizel a je možné, že se v nějaké další mutaci zase objeví, že dříve či později dorazí další vlna.

Fiala a Stanjura v izolaci

Ostatně čísla nakažených se stále pohybují v tisících, na covid-19 stále umírají lidé – koncem minulého týdne jich bylo za celou epidemii už bezmála čtyřicet tisíc. Lidé stále končí s těžkým průběhem na jednotkách intenzivní péče anebo zůstávají v izolaci doma. Osobně se o tom přesvědčili rovněž delegáti nedávného kongresu ODS. Původně se zástupci nejsilnější vládní strany měli sejít už v lednu, ale právě kvůli koronaviru se rokování posunulo o dva měsíce. Krátce před kongresem se covidem-19 nakazil premiér Petr Fiala a kvůli stejné nemoci musel jednání opustit ministr financí Zbyněk Stanjura.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit