Dobře pohnojená země. Nizozemské kozy jsou v ohrožení, farmáři se bouří

Nizozemsko prochází nitrátovou krizí. Naštvaní zemědělci protestují proti záměru zbavit se zvířat, která znečišťují vodu i vzduch

Dobře pohnojená země. Nizozemské kozy jsou v ohrožení, farmáři se bouří
Zisky ze solární elektrárny od ČEZ se Teusi de Jongovi brzy mohou hodit. Nizozemská vláda totiž chystá radikální redukci chovů, což by dopadlo i na jeho kozí stádo. | foto Jan Brož, týdeník Hrot

V městečku Lunteren, geografickém středu Nizozemska, žije stádo koz. Se svou rodinou je tam chová farmář Teus de Jong. Nejde o žádného malovýrobce s prodejem ze dvora. Jeho farma představuje vysoce efektivní a automatizovaný provoz a kozí stádo čítá více než tři tisíce kusů. „Kozy dojíme dvakrát denně, ráno a odpoledne. V průměru najednou nadojíme jedenáct tisíc litrů mléka,“ popisuje na své farmě de Jong, obutý v tradičních holandských dřevácích. Mléko farma dodává výrobci dětské výživy Kabrita, vzniká z něj vlastně kozí sunar.

Na střechu svého obřího kozína i další budovy farmy si navíc de Jong nedávno pořídil fotovoltaickou elektrárnu o celkovém výkonu pět megawattů. Zajímavostí je, že část panelů instalovala společnost Zonnepanelen, kterou od loňského roku vlastní skrze skupinu Elevion ČEZ. Na obnovitelnou elektřinu má de Jong od nizozemského státu garantovanou výkupní cenu. Dnešní tržní ceny ji však vysoce převyšují, a chovatel tak prodává elektřinu zcela tržně bez dotace a dobře na tom vydělává.

Tím splnily solární panely účel, který farmář od investice očekával. Jak vysvětluje, motivací pro pořízení fotovoltaiky byla „trocha udržitelnosti“, ale hlavně snaha diverzifikovat riziko kozího podnikání. To se ukazuje jako prozíravý přístup. Na vysoce efektivní nizozemské zemědělce totiž přicházejí nelehké časy. Tamní vláda plánuje radikálně snížit produkci agrárních emisí, což nelze udělat jinak než zmenšením obřích stád.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit