Dobrá pojistka je zbytečná, vzkazuje vláda

Kabinet schválil program pomoci pro lidi zasažené tornádem. Skandální je, že nepojištěné domácnosti mohou od státu dostat více peněz než domácnosti, které si pojištění poctivě platily

Ničivé živly minulý týden připravily na jižní Moravě stovky rodin o střechu nad hlavou. Vláda proto připravila program Živel, v rámci kterého mohou poškození žádat o pomoc stát. Konkrétně mohou dostat dotaci až dva miliony korun a krom toho také tři miliony ve zvýhodněných úvěrech. Přestože se plán pomoci v bezprecedentní situaci jeví nekonfliktně, přece jen v sobě skrývá jedno úskalí.

Po tornádu se ukázalo – podobně jako po živelných katastrofách v minulosti –, že nemalá část zasažených domácností neměla pojištěné svoje nemovitosti. Anebo sjednané pojistky nepokryjí celý rozsah škod. Asi těžko by se našel člověk, který by jim nemilosrdně odmítl pomoci. 

Problém ale spočívá v nastavení programu. Ministryně financí Alena Schillerová o víkendu prohlásila, že stát nemůže lidem škody kompenzovat dvakrát. Jinými slovy – kdo se pojistil a dostane peníze od finanční instituce, bude mít v dotačním programu smůlu. Respektive dostane od státu jen rozdíl mezi vyčíslenou škodou a pojistným plněním.

Podobné opatření nelze nazvat jinak než morálním hazardem. Zodpovědnější lidi by stát de facto trestal. Zatímco oni po roky museli platit za pojistku několik tisíc korun ročně, někdo neplatil nic – a nyní by dostal stejné peníze jako lidé pojištění od pojišťovny. A „zadarmo“.

Alena Schillerová po kritice brzy obrátila a na Twitteru informovala, že dotace se o plnění z pojistky krátit nebude. Ani to ale nebylo definitivní rozhodnutí a na pondělním jednání vlády přišla další otočka. „Stát může dát peníze jedině do výše plnění celé škody. Pokud bude dva miliony škoda, pojišťovna dá jeden a půl, tak stát přihodí půl milionu,“ vysvětloval prý poslední verdikt dvoj-ministr Karel Havlíček.

Aktuálně už ministerstvo financí dává od programu „Živel“ ruce pryč. „Musím vás odkázat na ministerstvo pro místní rozvoj, které na parametrech pracuje. Jde o program v jejich gesci,“ zněla stručná odpověď na otázku na konečnou podobu dotací.

Kličkovat se snaží i rezort Kláry Dostálové. Ministryně sice své vysvětlení uvádí slovy o tom, že nárok na dotaci bude mít každý, hned v další větě ale potvrzuje Havlíčkova slova, jen s jinými čísly. „Kdo má nemovitost pojištěnou například na dva miliony korun a škodu na domě čtyři miliony, dostane k pojistce dotaci dva miliony. Kdo pojištění nemá, dostane dva miliony dotaci a dvoumilionový zvýhodněný úvěr,“ konstatuje Dostálová.

Problém s morálním hazardem Dostálová uznává, ale chce ho řešit jinak. Podmínkou vládní pomoci proto podle ní bude uzavření pojistky na nemovitosti postavené za dotace. 

Ve skutečnosti to ale morální hazard neřeší. Přestože ministryně dodává, že pojištění jsou na tom ve skutečnosti lépe, platí to jen v případě, že svou nemovitost „podpojistili“. Pokud plnění pojišťovny škody pokryje kompletně, od státu nedostanou nic. Pokud si položí otázku, zda se na pojistku do budoucna nevykašlat, jeví se to vlastně vcelku pochopitelně.