Doba temna. Indie přestane na školách vyučovat Darwinovu evoluční teorii

Od vydání slavné Darwinovy knihy O původu druhů uplyne letos 164 let. Anglický biolog v ní veřejnosti představil evoluční teorii, která se od té doby úspěšně šíří světem. Nyní ji však nejspíš čeká statisticky nejhorší porážka v dějinách.

Doba temna. Indie přestane na školách vyučovat Darwinovu evoluční teorii
Charles Darwin | foto Shutterstock.com

Úřady v Indii – čerstvě nejlidnatější zemi světa – totiž nedávno rozhodly, že teorie přirozeného výběru zmizí ze školních osnov, kterými se řídí 256 milionů tamních žáků.

Racionalizace obsahu

Plán indické Národní rady pro výzkum a vzdělávání (NCERT) vyvolal protesty tamních vědců. Více než čtyři tisícovky z nich už podepsaly otevřený dopis, v němž úřad žádají, aby vzal rozhodnutí zpět. Evoluční biolog Amitabh Joshi z Jawaharlal Nehru Centre for Advanced Scientific Research podle svého vyjádření pro vědecký časopis Science míní, že odstranění teorie z učebnic pro devátou a desátou třídu je „parodií na všestranné středoškolské vzdělání“.

Jiní vědci se obávají, že postup úřadu signalizuje narůstající podporu pseudovědy ze strany indické vlády. Otázka samozřejmě zní, jestli může protest uspět, a třeba podle astronoma Aniketa Suleho „není příliš velká naděje“, že by NCERT „náhle uznala chybu a své rozhodnutí přehodnotila“.

NCERT ani ministerstvo školství na dotazy časopisu Science nereagovaly. Vymítání evoluce ze škol se však v několika posledních letech dělo postupně salámovou metodou a NCERT své kroky obhajovala floskulemi typu „racionalizace obsahu“ či tvrzením, že se chce vyhnout obsahu, který je „v současném kontextu irelevantní“.

Opičí proces daytonský

Zatímco v křesťansko-ateistické Evropě je evoluční teorie vzhledem k řadě solidních vědeckých důkazů široce přijímána, v jiných částech světa je pohled na ni mnohem kritičtější. V roce 2019 například šetření Gallupova ústavu ukázalo, že čtyřicet procent dospělých Američanů zastává striktně kreacionistický názor na vznik člověka: Bůh nás prý stvořil – v naší současné podobě – zhruba před deseti tisíci lety. 

Pro Středoevropana je taková názorová rigidnost překvapující a byla už před 98 lety, když se v Daytonu (Tennessee) konal jeden z nejslavnějších procesů všech dob – „Opičí proces daytonský“. V něm porota rozhodla o vině učitele Johna Thomase Scopese, který záměrně porušil zákaz vyučovat Darwinovu evoluční teorii (platil tehdy nejen v Tennessee, ale také v Oklahomě a na Floridě). Scopes byl tehdy odsouzen k pokutě ve výši sto dolarů, ovšem proces nakonec vyústil do ztracena, když Nejvyšší soud Tennessee pokutu zrušil s alibistickým odůvodněním, že okresní soud může uložit pokutu v maximální výši padesát dolarů.