Do trojky zodpovědně. Lídři hazardu se chtějí sami regulovat

Hazardní trh v Česku už prakticky ovládají jen tři firmy a jejich byznys rostl i v covidu. Stejné firmy se teď chtějí samy regulovat, aby vyrazily státu hůl z ruky.

Do trojky zodpovědně. Lídři hazardu se chtějí sami regulovat
ilustrační foto | Shutterstock.com

V polovině září se v působivém sále Emy Destinnové v Kaiserštejnském paláci na Malostranském náměstí sešli šéfové hazardních lídrů Tipsport, Fortuna a Sazka. Znalci dobře chápou, že šlo o událost v mnoha ohledech unikátní. Tři odvěcí rivalové se za jedním stolem často nescházejí. Naopak, historicky si šli často nelítostně po krku, v lobbingu si vzájemně mazali schody, rádi před státem poukazovali na to, čí byznys je škodlivější a čí ziskovější, a úředníkům a politikům radili, proč je třeba zdanění a regulaci směrovat tam či onam. Zájmy sázkových kanceláří, loterií a provozovatelů hracích automatů se v minulosti zásadně rozcházely. Ale časy se mění.

Dnes společně tlačí samoregulační projekt. Firmy jej představily pod hlavičkou Institutu pro regulaci hazardních her (IPRH), který před třemi lety založil někdejší šéf regulace na ministerstvu financí a právník Jan Řehola. Právě on dokázal rozštěpený trh sjednotit a definovat jeho společné zájmy. A právě tento projekt je vlajkovou lodí.

„Náš program Zodpovědné hraní je světově unikátní nejen svým rozsahem a využitím moderních technologií, ale především tím, že se do něj zapojili všichni hlavní provozovatelé v České republice,“ pochvaluje si ředitel IPRH Jan Řehola.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit