Do škol i testy ze stolice, navrhuje ministerstvo

Resort zdravotnictví vybral nezvykle širokou paletu, jak žáky testovat

Do škol i testy ze stolice, navrhuje ministerstvo
ilustrační foto | Profimedia.cz

Ministerstva zdravotnictví a školství řeší delikátní problém. Je jím nákup nové vlny 5,6 milionu antigenních testů do škol. Ve specifikaci testů ministerstvo zdravotnictví připravilo poměrně zajímavé překvapení, když má podle jeho přání stát nakoupit pro školáky i testy ze stolice.

Stát už za sebou jeden nákup antigenních testů má. Ten připravil resort zdravotnictví ještě pod exministrem Janem Blatným a nákup provedla Státní správa hmotných rezerv. Materiál ale vydrží školákům jen do začátku května. Rozbíhá se proto nový tendr, v němž mělo ministerstvo zdravotnictví buď zachovat stejný mustr nebo ho upravit. A rozhodlo se pro druhou variantu.

Ministerstvo chce, aby stát nakoupil testy s 90procentní citlivostí nebo s devítiměsíční expirací, specifikace má podobných bodů více. Zásadní je ale ten, o jaké testy půjde. Ministerstvo říká, že má jít o testy z přední i zadní části nosu, ze slin, dutiny ústní, hlenu a stolice. Zda-li má jít o test, který by splňoval všechny tyto podmínky nebo si má Správa hmotných rezerv nakoupit tak širokou paletu testů, není ze specifikace zřejmé. Dokument každopádně podepsal nový ministr Petr Arenberger po svém nástupu 7. dubna, podklad mu připravili jeho lidé.

Podle informací Hrotu, který měl možnost specifikaci prostudovat, se nelíbí ani ministru školství Robertu Plagovi a ani premiéru Andreji Babišovi. Ministerstva školství a zdravotnictví tedy narychlo specifikaci upravují. Jde o čas, protože soutěž musí proběhnout co nejrychleji. První várku nových testů chce mít ministr školství Plaga k dispozici 3. května. Je proto pravděpodobné, že podmínky se změní ještě dnes nebo v pondělí.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger během dne potvrdil, že specifikace toho, jaké mají testy být, se ještě před vypsáním soutěže ze strany jeho ministerstva upraví, a to co nejdříve. „Ještě dneska bude následovat dopis, který upřesní, co se má dělat v rámci nákupů těchto prostředků pro dětské kolektivy ve školách,“ řekl v pátek ministr.