Vybrané články
z týdeníku The Economist

Do gulagu nepůjdeš, ale moc si nevyskakuj

Uzbekistán už není tuhou diktaturou se středověkými rysy jako za prezidenta Karimova. Hra na demokracii má však své limity

Do gulagu nepůjdeš, ale moc si nevyskakuj
Stát pořád ještě sedí na ekonomice jako stará kvočna: ovládá 55 procent aktiv a 85 procent bankovního sektoru. | Profimedia.cz

Na digitálních billboardových panelech osvětlujících taškentské ulice přeskakují tváře politiků, kteří se 24. října utkají v prezidentských volbách. Ve výlohách obchodů visí hezky jeden vedle druhého plakáty pětice kandidátů. Noviny vyrovnané ve stáncích s tiskem dopřávají všem uchazečům stejný prostor. Uzbekistán se v praxi názorně snaží předvést, jak funguje v konkurenčních volbách demokracie, v níž má jeden člověk jeden hlas.

Ve skutečnosti však má jeden muž, prezident Šavkat Mirzijojev, předem zajištěné drtivé vítězství. Dost možná vylepší i své skóre z voleb před pěti lety, kdy získal 89 procent hlasů.

Mirzijojev převzal úřad v roce 2016 po smrti Islama Karimova, který stál 27 let v čele režimu, jenž byl dokonce i na poměry středoasijských postsovětských republik obzvlášť ohavný. Za Karimovovy vlády – s Mirzijojevem jakožto premiérem – museli všichni Uzbekové včetně dětí sbírat bavlnu, docházelo k zabíjení demonstrantů a mučení vězňů.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit