Dividendový vysavač. ČEZ stáhl z dceřiných firem 16,5 miliardy korun

ČEZ ani v loňském roce nenechal vydělané miliardy ležet na účtech dceřiných společností. Celkem stáhl 13,1 miliardy korun formou dividendy a snížením základního kapitálu získal dalších 3,4 miliardy korun. Oproti rekordnímu roku 2018, kdy ČEZ díky mimořádné dividendě z ČEZ Distribuce inkasoval 32 miliard korun, se ovšem i tak jedná o slabší výsledek.

Dividendový vysavač. ČEZ stáhl z dceřiných firem 16,5 miliardy korun
Šéf společnosti ČEZ Daniel Beneš | Profimedia.cz

Dividendy vyplácejí především dceřiné firmy ČEZ se sídlem v České republice. Tedy hlavně nejziskovější z nich – ČEZ Distribuce. Ta vyplatila mateřské společnosti 5,78 miliardy korun. Dalšími významnými plátci jsou ČEZ Prodej (2,58 miliardy korun), Severočeské doly (1,7 miliardy), investiční fond ČEZ OZ (864 milionů), Energotrans (721 milionů) a Elektrárna Počerady (634 milionu korun). Poslední jmenovanou firmu ČEZ prodává skupině SEVEn Energy miliardáře Pavla Tykače.

Jak dostat peníze z Rumunska

Zahraniční dceřiné společnosti loni dividendy nevyplácely, ČEZ si však poradil jinak. „Snížením základního kapitálu v rumunských větrných parcích došlo v prosinci 2019 k repatriaci kapitálu akcionářům. Do ČEZ a.s. byly vyplaceny peněžní prostředky ve výši 2,5 miliardy korun,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš při prezentaci výsledků za loňský rok. Dalších 352 milionů korun mateřská skupina stáhla z rumunské společnosti Distributie Energie Oltenia.

Přesun peněz má dopad na finanční výsledky mateřské společnosti ČEZ, ale nikoliv celé firemní skupiny. Mateřská firma loni vydělala 17,4 miliardy korun po zdanění, o rok dříve to bylo 23,8 miliardy korun. Pokud by ČEZ vyplatil celý svůj nekonsolidovaný zisk akcionářům, jednalo by se o 32,50 koruny na akcii.

Podle platných pravidel dividendové politiky však ČEZ vyplácí peníze akcionářům z konsolidovaného čistého zisku, očištěného o mimořádné vlivy. Vyplatit může od 60 do 100 procent zmíněné sumy. Očištěný zisk skupiny ČEZ v loňském roce dosáhl 18,9 miliardy korun (35 korun na akcii). Reálný zisk byl 14,5 miliardy korun, snížily jej opravné položky k hodnotě některých dceřiných společností v Polsku, Rumunsku, Bulharsku, ale i v Česku.

Navzdory poklesu velkoobchodních cen elektřiny, ke kterému na energetických burzách dochází od loňského listopadu, počítá vedení ČEZ s dalším nárůstem ziskovosti. Čistý zisk očekáváme na úrovni 21 až 23 miliardy korun a provozní zisk před odpisy v rozmezí 63 až 65 miliard korun,“ uvedl šéf ČEZ Daniel Beneš. Společnost totiž většinu elektřiny, kterou vyrobí v letošním i příštím roce, prodala v předstihu.

Týdeník hrot

  • Budoucnost robotických šílenců
  • Stát jako hoteliér
Objednat nyní