Díky, soudruzi! Krize zvýšila závislost Česka na dovozu z Číny

Masivní import respirátorů z Číny zamával zahraničním obchodem – Německo málem přišlo o pozici největšího dovozce do Česka.

Díky, soudruzi! Krize zvýšila závislost Česka na dovozu z Číny
Vykládka zboží z Číny v mělnickém přístavu | Tomáš Novák týdeník HROT

Předběhne Čína Německo a stane se hlavním dovozcem zboží do Česka? V dubnu se to málem povedlo. Zatímco import z Německa meziročně klesl o celou jednu třetinu na 55,6 miliardy korun, hodnota dovozu z Číny se snížila pouze o osm procent – na 54 miliardy korun. Její výsledek totiž značně vylepšily masivní dodávky respirátorů a dalších potřeb pro zdravotníky.

Jak lze vyčíst z detailních výsledků zahraničního obchodu na webu Českého statistického úřadu, skok se odehrál hlavně u dvou položek v rozlišení SITC 3. Položka označená ve statistickém žargonu jako „výrobky hotové z materiálů textilních“ zaznamenala v dubnu v meziročním srovnání 21násobný růst na 4,1 miliardy korun. Skokově rostl také import „doplňků oděvních z materiálu ne textilního“ – oproti loňskému dubnu o 753 procent na 1,05 miliardy korun.

 

Přesto nelze říci, že by Čína na koronavirové krizi v součtu vydělala. Mnoho tradičních položek čínského dovozu do Česka v dubnu zaznamenalo pokles, ať už jde o mobilní telefony, díly do počítačů, obuv nebo kancelářské stroje. Celkový pokles čínského dovozu dosáhl osmi procent. To je však výrazně méně než v případě tradičních obchodních partnerů v Evropě. Import z Německa, Polska, Slovenska a Itálie se v dubnu snížil o zhruba jednu třetinu, z Francie o 42,5 procenta a z Ruska dokonce o 55 procent.

Vynucené omezení ekonomické aktivity kvůli epidemii koronaviru si v dubnu vybralo svou daň: český vývoz ve srovnání se stejným měsícem roku 2019 klesl o 39 procent na 191 miliard korun a dovoz o 27 procent na 218 miliard korun. Tak výrazné propady naše země nezaznamenala ani během ekonomické krize v roce 2009. Jistým překvapením může být, že hodnota dovozu z některých mimoevropských zemí – jmenovitě z Jižní Koreje, Malajsie, Vietnamu a Kostariky – navzdory situaci v dubnu 2020 rostla.