Digitální správa budov: celý dům pod palcem na pár kliknutí

Výdaje, které tvoří zhruba čtvrtinu rozpočtu domácností, bude možné mít pod kontrolou na pár kliknutí na webu nebo v mobilní aplikaci. Na digitální správu budov se zaměřuje i český startup BeiT.

Digitální správa budov: celý dům pod palcem na pár kliknutí
Miro Hachlinec, zakladatel a CEO startupu BeiT | BeiT

Směrnice EED, kterou vydala Evropská unie, přináší velké změny v oblasti správy budov a distribuce energií. Nařizuje například dálkový odečet měřičů či pravidelný náhled do výdajů za domácnost. Výdaje, které tvoří zhruba čtvrtinu rozpočtu domácností, bude možné mít pod kontrolou na pár kliknutí na webu nebo v mobilní aplikaci. Na tuto technologii se zaměřuje i společnost BeiT, která na WebSummitu, největší technologické konferenci v Evropě, získala ocenění nejlepší český startup.

„Nápad na založení BeiTu přišel z potřeby efektivně řídit náklady bytového domu. Koncept vznikl ještě předtím, než byla známá podoba EED jako all-in-one řešení správy bytových domů jenom z pohledu nákladů,“ říká Miro Hachlinec, zakladatel a CEO BeiTu.

Ušetřené peníze

Produkt BeiTu podle něj prokazatelně ušetří desítky procent nákladů správcovským firmám a také umožňuje šetření na energiích obyvatelům bytů, tedy koncovým uživatelům mobilní aplikace. 

„Načasování je přitom vysoce aktuální pro obě skupiny zákazníků. Správcovským firmám rostou náklady z nových požadavků moderní doby, například elektromobility v bytových domech nebo již zmiňované legislativy. Koncovým uživatelům zase závratně rostou náklady na energie a mnoho cest, jak je zkrotit, se nenabízí,“ poznamenal Hachlinec.

Společnost BeiT má svůj interní tým pro vývoj softwaru i hardwaru. Jako součást systému Bytové konto vyvíjí vlastní chytrá zařízení, IoT (internet věcí), datové sítě a softwarové systémy, včetně mobilních aplikací.

Okamžitý přehled o spotřebě

Pouze kombinace všech prvků umožní efektivní sběr a ukládání informací o nákladech, administrativě a technickém stavu budov s vykreslením do 3D modelu projektové dokumentace. Díky tomuto cloudovému řešení mají správci a uživatelé okamžitý přehled o aktuální spotřebě energií a všech dalších nákladech v online prostředí.

„Založili jsme BeiT, abychom vytvořili nový způsob digitalizace, transparentnosti, efektivity a úspor při správě budov a zásobování energiemi. Naše řešení slouží široké škále správců i koncových uživatelů – domácností,“ uvedl Hachlinec. „Jde o moderní software pro správu budov, který kombinuje nejnovější technologie založené na aplikacích IoT, fintechu a SaaS s komplexní analýzou a automatizací procesů do špičkového proptechového řešení.“ 

PropTech je zkratka pro property technologies, tedy nové technologie zaměřené na nemovitosti. Toto mladé odvětví v posledním období získává velkou popularitu mezi startupy, investory a koncovými uživateli po celém světě.