Děti, přijel cirkus

Vyčerpané rezervy, rostoucí náklady. České zdravotnictví není po boji s čínskou chřipkou v úplně dobré kondici. Ani 400 miliard korun, které mají letos do sektoru natéct z výběru pojistného, nebude stačit. A tak se stát, již potřetí v řadě, chystá zvednout platby za své pojištěnce. Na nějaký čas to pomůže, ale už teď je jisté, že pandemie a opakované státní injekce jen oddálily změny ve financování celého českého zdravotnictví.

To bude asi zásadní úkol pro nového ministra zdravotnictví, který do křesla šéfa resortu usedne po říjnových parlamentních volbách. Nic jednoduchého to nebude, možná ale na potřebnou reformu nebude zapotřebí ani tolik peněz. Jistou inspiraci lze hledat v tom, jak zvládly boj s pandemií zdravotnické systémy jednotlivých zemí. V tolik vychvalované robustnosti českého zdravotnictví to nebude. I chudé státy, kde do zdravotnictví teče v porovnání s Českou republikou jen zlomek financí, se s pandemií popasovaly lépe. Stačilo se jen připravit a zavádět dopředu chytrá a promyšlená opatření. Právě chytrost byla jednou z věcí, které českým ministrům v posledních měsících chyběly. Zdravotnictví je téma důležité a řešit se bude i v dalších měsících a letech, proto jsme mu v novém Hrotu věnovali adekvátní prostor.

Hodně turbulentní prázdniny čekají skupinu PPF. Horko bude hlavně kolem jejích mediálních akvizic na Balkáně. Petr Kellner koncem března tragicky zahynul při pádu vrtulníku na Aljašce a jeho následovníci se na Balkáně ocitli v otevřené válce. A to hned na několika frontách a v několika zemích. Pálí na ně nejen tamní politici, ale také sami novináři a v neposlední řadě bohatí a vlivní konkurenti. Tohle tažení zcela jistě stojí za další sledování.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit