Děti, přijel cirkus

Vyčerpané rezervy, rostoucí náklady. České zdravotnictví není po boji s čínskou chřipkou v úplně dobré kondici. Ani 400 miliard korun, které mají letos do sektoru natéct z výběru pojistného, nebude stačit. A tak se stát, již potřetí v řadě, chystá zvednout platby za své pojištěnce. Na nějaký čas to pomůže, ale už teď je jisté, že pandemie a opakované státní injekce jen oddálily změny ve financování celého českého zdravotnictví.

To bude asi zásadní úkol pro nového ministra zdravotnictví, který do křesla šéfa resortu usedne po říjnových parlamentních volbách. Nic jednoduchého to nebude, možná ale na potřebnou reformu nebude zapotřebí ani tolik peněz. Jistou inspiraci lze hledat v tom, jak zvládly boj s pandemií zdravotnické systémy jednotlivých zemí. V tolik vychvalované robustnosti českého zdravotnictví to nebude. I chudé státy, kde do zdravotnictví teče v porovnání s Českou republikou jen zlomek financí, se s pandemií popasovaly lépe. Stačilo se jen připravit a zavádět dopředu chytrá a promyšlená opatření. Právě chytrost byla jednou z věcí, které českým ministrům v posledních měsících chyběly. Zdravotnictví je téma důležité a řešit se bude i v dalších měsících a letech, proto jsme mu v novém Hrotu věnovali adekvátní prostor.

Hodně turbulentní prázdniny čekají skupinu PPF. Horko bude hlavně kolem jejích mediálních akvizic na Balkáně. Petr Kellner koncem března tragicky zahynul při pádu vrtulníku na Aljašce a jeho následovníci se na Balkáně ocitli v otevřené válce. A to hned na několika frontách a v několika zemích. Pálí na ně nejen tamní politici, ale také sami novináři a v neposlední řadě bohatí a vlivní konkurenti. Tohle tažení zcela jistě stojí za další sledování.

V posledních měsících dochází skoro všechno, od písku a štěrku přes polystyren až po železo na výstavbu plotů, z Čechů se i tak ve velkém stávají kutilové. Skoro celý národ se pustil do rekonstrukcí domů, obnovy zahrad a všeho dalšího, co souvisí s bydlením nebo chatařením. Důvodů je několik, hlavně obavy z inflace a home office. Pokud chcete práci na dálku absolvovat třeba z chalupy, potřebujete si tam zajistit nějaký komfort. Takže, pane Lorenc, uvezu to?

V novém vydání týdeníku Hrot samozřejmě najdete i další skvělé texty. Třeba rozhovor s Pavlem Rejchrtem, jedním ze spoluzakladatelů společnosti Finep. Někdejší úspěšný judista a reprezentant má na starosti především expanzi skupiny do zahraničí. I díky svým sportovním kontaktům rozjel bytové projekty na Slovensku, a dokonce i v Mongolsku. Nebo článek o tom, že je to právě 120 let, co Čechy a Moravu navštívil jeden ze zakladatelů masové zábavy, největší cirkus všech dob Barnum & Bailey.

I když o tom, zda byl opravdu největší, se dá úspěšně pochybovat, stačí se podívat, co tady v posledních několika letech předvádí principál Babiš a jeho cvičenci.

Příjemné čtení.

Týdeník hrot

  • Ze státního se nenajíš 
  • Jak si koupit partaj
Objednat nyní