Despacito nestačí

Joe Biden nepotvrdil pozici jasného favorita. Také kvůli tomu, že nepřesvědčil hispánské voliče.

Despacito nestačí
ilustrační foto | Profimedia.cz

Volba prezidenta USA je stále otevřená, navzdory prohlášení Donalda Trumpa, který se už vidí jako vítěz. Podle předpokladů měl ale jasně vyhrát Joe Biden. Stejně jako před čtyřmi lety se však průzkumy mýlily a Trump se i navzdory koronavirové krizi žádného debaklu nedočkal. Bidenovi uškodilo více faktorů, jedním z těch nejdůležitějších je ale fakt, že přišel o přízeň hispánských voličů.

Byl to příznačný moment, který podle kritiků přesně ilustruje, jak Joe Biden nechápe Hispánce a nedokáže je zaujmout. Na zářijovém mítinku na Floridě, na němž chtěl oslovit právě hlavně je, přišel k mikrofonu s tím, že chce říct jen jednu věc. A následně ze svého mobilního telefonu pustil úryvek z celosvětového hitu Despacito portorikánského zpěváka Luise Fonsiho, který má na YouTube přes sedm miliard zhlédnutí.

Na mnohé Hispánce to působilo, že jim kandidát demokratů nepřikládá zrovna velkou důležitost - prostě jim jen zahraje známou písničku od „jejich“ zpěváka s tím, že jim to bude stačit. Bidenovi zastánci tvrdili, že bylo vše vytržené z kontextu, škody už ale byly napáchány.

Joe Biden pouští Hispáncům Despacito

Samozřejmě nešlo jen o tuto epizodu. Biden byl po celou dobu kampaně kritizován za to, že se o Hispánce nezajímá a jejich hlasy považuje, stejně jako u většiny dalších menšin, za samozřejmost.

„Demokraté si prostě myslí, že mají na hlasy Hispánců nárok a že jim je jednoduše jenom musíme odevzdat,“ okomentoval Bidenův výstup například zápasník UFC s kubánskými kořeny Jorge Masvidal. „To se ale pletou. Musí nám ukázat, co pro nás a naši komunitu mohou udělat. Nenecháme se koupit falešnými sliby, které zničily Venezuelu nebo Kubu.“

Trump naopak změnil strategii, a zatímco před minulými volbami Hispánce také spíše přehlížel, hned na začátku svého funkčního období se na ně zaměřil. A hlavně na Floridě se mu to bohatě vyplatilo, když 29 volitelů získal z velké části i díky nim. Například v největším volebním obvodu Miami-Dade County dostal 530 tisíc hlasů, téměř o 200 tisíc víc než v minulých volbách.

„Trump se na Floridě ukázal. Zeptal se na naše problémy a řešil je. Nebral nás jako samozřejmost,“ uvedla pro web zpravodajské stanice NBC News Bertica Cabrera Morrisová ze skupiny Latinos for Trump.

V předvolební kampani Trump často označoval Bidena za socialistu, a dokonce za „castro-chavistu“ s odkazem na Fidela Castra a Huga Cháveze. Někteří voliči původem z Kuby či Venezuely se pak začali bát, že v případě Bidenova zvolení by se z USA stal socialistický stát.

Výmluvné jsou například výsledky z okrsku Starr County v Texasu, jehož populaci tvoří z drtivé většiny Hispánci. Zatímco v roce 2016 tam Hillary Clintonová získala téměř 80 procent hlasů a Trump pouhých devatenáct, letos tam republikánský kandidát nebyl daleko od vítězství, když dosáhl na 47 procent.

Týdeník hrot

  • Testování ve školách je vládní trapas
  • Čím se liší konzervativec od liberála?
Objednat nyní