Deset let solárních soudů

Do vězení šlo přes dvě desítky lidí, další dostali podmínku. Vymáhat škodu se ale státu moc nedaří.

Deset let solárních soudů
V roce 2010 získaly licenci tisíce solárních elektráren. Do hledáčku vyšetřovatelů a soudů se jich dostaly jen desítky. | Tomáš Novák týdeník HROT

Počátkem prosince 2010 zatelefonoval majitel instalační firmy S. P. inženýrovi V. H., aby mu sdělil, že na stavbě solární elektrárny v Radvanicích na Přerovsku aktuálně není dokončeno propojení „solarflexů“ s asi dvacítkou střídačů. Zdroj o výkonu 2,3 megawattu tam v době vrcholícího solárního boomu stavěla skupina Photon Energy, dnes jedna z největší solárních společností v Česku s mezinárodním přesahem. Stejně jako mnoho dalších investorů do fotovoltaiky chtěla i ona dokončit elektrárnu ještě před koncem roku, a dosáhnout tak na příznivé výkupní ceny pro rok 2010.

O to zásadnější tehdejší sdělení S. P. bylo. Nepřipojení střídačů by totiž znamenalo, že elektrárna není dokončena. Zdroj přitom tou dobou už několik dní disponoval revizní zprávou, která mu otevírala cestu pro včasné udělení licence, a tedy i k lukrativním výkupním cenám. V. H. proto zprávu od stavitele sepsal a přeposlal e-mailem projektovému manažerovi P. D., který na stavbu Radvanic dohlížel.

Právě předmětný e-mail posloužil o několik let později jako jeden z hlavních důkazů obžaloby proti P. D. a reviznímu technikovi S. K. Ti se předložením nepravdivých dokumentů a zamlčením některých skutečností měli dopustit podvodu, který by státu i spotřebitelům elektřiny způsobil škodu ve výši 636 milionů korun na rozdílu mezi výkupními cenami v obou letech.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit