Vybrané články
z týdeníku The Economist

Děravé předpovědi

Díky pandemii se statistici možná naučí lépe chápat, jak funguje ekonomika.

Děravé předpovědi
ilustrace Vojtěch Velický

Klimatizace, která se v horkém počasí přehřeje. Pojištění, ze kterého vám po přírodní katastrofě nic nevyplatí. Některé věci zkrátka nefungují tak, jak by měly právě ve chvíli, kdy je potřebujete nejvíc. A přesně tak je tomu se statistikami během pandemie. Zákonodárci a investoři zkoumají nejnovější údaje o HDP ve snaze odhadnout hloubku poklesu usilovněji než kdy dřív. Odhady však snad ještě nikdy nebyly tak nespolehlivé.

Řada ekonomů očekávala, že se původní předpoklady amerického hospodářského růstu v prvním čtvrtletí roku 2020 (zveřejněné 29. dubna) nakonec upraví směrem dolů. Částečně k tomu mělo dojít už při zveřejnění květnových čísel, která se však svět dozvěděl až po uzávěrce tohoto vydání The Economist.

Analytici banky Goldman Sachs se domnívají, že první odhady by mohly pokrýt jen zhruba 60 procent ekonomického zpomalení v důsledku koronaviru. Pokud se bude skutečný meziroční propad amerického HDP ve druhém kvartálu pohybovat kolem 12 procent, jak mnozí ekonomové očekávají, první zprávy by mohly naznačovat jen sedmi- až osmiprocentní pokles.

Statistici si tuto nejistotu velice dobře uvědomují. Britský národní statistický úřad (ONS) zvažoval zavedení intervalu spolehlivosti svých odhadů – nikdo však netuší, jak široký by měl být. Francouzský statistický úřad otevřeně říká, že jeho odhady HDP v prvním čtvrtletí jsou „křehké“. Mnozí se snaží vyplnit mezery v datech, jak jen to je možné. 

Odhady HDP v době recesí bývají často později výrazně upravovány směrem dolů. Prudce klesá také množství odpovědí v průzkumech a zhusta přestávají reagovat právě ty firmy, které se ocitly v úzkých. Sebrané údaje potom vykreslují falešně optimistický obraz. Ačkoliv jsou statistické úřady podporovány v tom, aby přinášely odhady co nejrychleji – některým to dokonce nařizuje zákon –, řada zdrojů dat bývá publikována s velkým zpožděním. „Cifršpioni“ mohou dočasně doplnit čísla v chybějících sektorech, ale způsob, jakým to dělají, nemusí být v dobách ekonomických potíží vhodný.

První odhady hovořily o tom, že americký HDP meziročně poklesl ve čtvrtém čtvrtletí roku 2008 v porovnání s předchozími třemi měsíci o 3,8 procenta. Později byl pokles upraven o více než osm procent – částečně proto, že statistické odhady zásob některých výrobců na prosinec byly příliš optimistické. 

Během pandemie se tyto problémy ještě vystupňovaly. Řada podniků přestala dočasně obchodovat a tím pádem i odpovídat v rámci průzkumů. V sektorech ekonomiky, které karanténa zasáhla nejvíc, jako jsou vzdělávání, pohostinství a volnočasové aktivity, bývají údaje zveřejňovány s největším zpožděním a brzké odhady jsou proto obzvlášť nespolehlivé. V některých případech není sběr dat vůbec možný. Průzkum mezi cestujícími na letištích a v přístavech, který se prováděl v Británii a jenž pomáhal vyhodnocovat aktivitu, která generuje 20 procent britského obratu ve službách, byl v březnu pozastaven.

Statistici se snaží problémy řešit rychlými záplatami. V Americe se výkonnost veřejných vzdělávacích služeb obvykle odhaduje z vývoje učitelských platů. Statistici nyní oslabili korelaci mezi platem a měřenou aktivitou, aby zohlednili, že ačkoliv učitelé dál pobírali peníze, studenti se nedočkali odučených hodin. Jiní kvůli vyplnění datových mezer oslovují firmy a využívají statistické techniky a odhady. 

Mnoho odborníků se chystá přikročit k drastičtějším změnám a začlenit „okamžitá“ data. Ekonomové v soukromém sektoru už nyní zhusta využívají aktuální čísla od množství rezervací v restauracích po ceny na Amazonu. Mnoho statistických úřadů se jim dosud vyhýbalo kvůli byrokratické zkostnatělosti a napjatým rozpočtům, teď však nemají na výběr a budou muset experimentovat.

Jen hrstka členských zemí Evropské unie využívá k měření HDP data z platebních karet. Také britští statistici z ONS se dnes místo průzkumu mezinárodních cestujících soustředí na počty pasažérů dodaných  úřadem pro letectví, z trajektů a od Eurostaru – doplněné o meteorologické údaje. Jiní statistici čerpají informace z webových stránek. Doba je zlá, ale „cifršpionům“ může pomoci k lepšímu chápání, jak funguje skutečně ekonomika.

© 2020 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.