Vybrané články
z týdeníku The Economist

Den zúčtování. Je načase skoncovat s Trumpem, píše Arnold Schwarzenegger

Je načase skoncovat s Trumpovými „hloupými, šílenými a zlými“ triky, jak se udržet u moci, říká bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger.

Den zúčtování. Je načase skoncovat s Trumpem, píše Arnold Schwarzenegger
Arnold Schwarzenegger | Shutterstock.com

(Text vznikl před nepokoji ve Washingtonu, při nichž příznivci Donalda Trumpa na několik hodin obsadili budovu Kongresu – pozn. red.)

Spojené státy americké byly mojí první láskou. Zamiloval jsem se do této země dávno předtím, než jsem měl to štěstí tady žít. Od chvíle, kdy jsem na střední škole poprvé uviděl fotky mrakodrapů, obřích mostů, cadillaců, pláží a Hollywoodu, jsem věděl, že sem patřím.

A čím víc jsem se dozvídal o vzniku Ameriky, o vizi jejích otců zakladatelů, o celé téhle zemi možností, tím víc jsem podléhal jejímu kouzlu. V době, kdy jsem se sem konečně mohl přestěhovat, před více než 50 lety, jsem byl Amerikou doslova posedlý.

Dnes mám o svou zemi velké obavy. A jako přistěhovalec, jako Američan i jako republikán cítím povinnost o svých obavách promluvit.

Vyrůstal jsem v troskách země, která se vzdala demokracie a tvrdě na to doplatila. Možná si myslíte, že jsem v tomto ohledu zbytečně přecitlivělý – ale když jako já osobně zažijete ty následky, věřte mi, musí vás to znepokojovat.

Do hlubin zla

Narodil jsem se v Rakousku v roce 1947, dva roky po konci druhé světové války, uprostřed hladomoru. Vyrůstal jsem obklopen zlomenými muži, kteří se snažili utopit v alkoholu vinu za to, že se podíleli na nejodpornějším režimu v dějinách. Byli součástí systému, který zavraždil šest milionů Židů a pět milionů dalších nevinných lidí, mučil lidi a dělal na nich pokusy a rozpoutal válku, která si vyžádala 75 milionů obětí. Ne všichni byli fanatičtí antisemité a nacisté. Mnozí se prostě jen nechali krok za krokem unášet po cestě k čím dál většímu zlu, protože to bylo nejsnazší.

Nevěřím, že by Amerika byla schopna dosáhnout takových hlubin zla, ale myslím, že bychom si měli pamatovat, jak strašné to může mít následky, když upřednostníme sobectví a cynismus před službou a nadějí. Chci mít jistotu, že ty osudné kroky neuděláme.

Jednání prezidenta Donalda Trumpa ničí víru v naše volby a vyhazuje oknem staletí amerických hodnot. Proto je nutné, aby je odsoudili všichni političtí vůdcové bez ohledu na stranickou příslušnost.

Tvrzení o rozsáhlých volebních podvodech vyvrátily soudy (celkem soudy včetně toho Nejvyššího zamítly 59 žalob), ministerstvo spravedlnosti i členové státních volebních komisí z obou stran. Není pochyb o tom, kdo zvítězil v prezidentských volbách, a pokračovat v této šarádě je hloupé, šílené a zlé.

Když prezident Trump v uniklém telefonátu žádal Brada Raffenspergera, státního tajemníka Georgie, aby „našel 11 780 hlasů“, klesla Amerika nejhlouběji v dějinách. Kdybych už Raffenspergerovi minulý měsíc nedal vyznamenání pro „Akčního hrdinu demokracie“, které uděluje můj institut při Jihokalifornské univerzitě úředníkům střežícím americké hodnoty, musel bych mu je dát teď. Je opravdovým hrdinou, když odmítl ty neamerické kecy.

Profily zbabělosti

Až se budou 6. ledna sčítat hlasy volitelů, budou mít naši lídři ve Washingtonu před sebou volbu. Kdysi jsem natočil film „Terminátor: Den zúčtování“. To byl jenom Hollywood. Ale 6. ledna bude takový Den zúčtování zažívat mnoho politiků. Rozhodnou se postavit na stranu voličů, nebo se zastanou vlastní strany a svého sobeckého prezidenta?

Ti členové mojí strany, kteří uvažují o tom, že by se měli 6. ledna postavit proti voličům, by měli vědět následující: Naši vnukové budou znát vaše jména jen jako jména padouchů, kteří bojovali proti velkému americkému experimentu a vůli voličů. Budete žít v hanbě.

John F. Kennedy napsal jednu z mých oblíbených knih, která mi pomáhala v době, kdy jsem jako guvernér sloužil veřejnosti – „Profily odvahy“. Pokud se naši politici rozhodnou ignorovat voliče, budeme potřebovat pokračování této knihy nazvané „Profily zbabělosti“ o vůdcích, kteří se rozhodli upřednostnit stranu před vlastí, konspiraci před demokracií a jednoho muže před více než 81 miliony voličů.

Když George Washington opouštěl prezidentský úřad, napsal projev na rozloučenou, který nyní rezonuje napříč dějinami. Jako náš jediný nezávislý prezident konkrétně varoval před nebezpečím politických stran. Zní to, jako by to napsal někdo, kdo cestoval časem (a to jsem myslel, že je moje specialita).

„Střídání dominance jedné frakce nad druhou, vyostřené duchem pomsty a přirozené pro stranické rozbroje, které v různých dobách a zemích napáchalo ty nejstrašlivější obludnosti, je samo o sobě strašlivým despotismem. Ale toto dlouhodobě vede k formálnějšímu a trvalejšímu despotismu. Výsledné nepokoje a utrpení postupně svádějí lidi k hledání bezpečí a klidu v absolutní moci jednotlivce. A dříve či později šéf nějaké vládnoucí frakce, schopnější nebo šťastnější než jeho soupeři, využije tyto sklony k vlastnímu prospěchu a ke zkáze veřejné svobody.“

Je načase, aby členové mojí strany ustoupili ze stranického bojiště a přijali výsledky voleb. Nikdy nesmíme stavět svou stranu nad velký americký experiment. Nikdy nesmíme zapomínat, že jsme v první řadě Američané. Nikdy nesmíme zapomínat, že moc našich politiků pochází od voličů a ti promluvili.

Bůh žehnej této zemi a všem Američanům, kteří jsou dostatečně odvážní, aby se postavili na její obranu. Bůh pomáhej těm, kteří jsou ochotni to všechno zahodit.

Arnold Schwarzenegger je herec, byznysmen, republikán a v letech 2003 až 2011 byl guvernérem Kalifornie.

© 2020 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.