Domácnosti jako prostředek demokratizace a decentralizace energetiky

V Evropě vznikají platformy, které mají diverzifikovat trh s elektřinou a snížit závislost na velkých elektrárnách.

Domácnosti jako prostředek demokratizace a decentralizace energetiky
ilustrační foto | Profimedia.cz

Využívání obnovitelných zdrojů k výrobě energie v Evropě stále roste, a to i na úrovni domácností či drobných podnikatelů. Přibývá solárních kolektorů či tepelných čerpadel a stoupá i počet domácích dobíjecích stanic pro elektromobily. Tento posun logicky zvyšuje nároky na stabilizaci elektrické sítě. A k té mají v budoucnu pomoct právě i drobní výrobci a spotřebitelé včetně domácností.

I malí producenti totiž mohou plnit funkci takzvaných podpůrných služeb pro zajištění systémových služeb. To znamená, že dodávají energii i v případech, kdy je potřeba síť stabilizovat, aby nedošlo k výpadkům dodávek v celé soustavě.

V Evropě tak již vznikají platformy, které takovouto decentralizaci podporují. Například projekt Equigy využívá technologii blockchain zajišťující transparentnost a bezpečnost pro tisíce decentralizovaných transakcí uživatelů, uvádí se na stránkách projektu. Je otevřena také pro ostatní provozovatele přenosových soustav.

 Řešení, jež dává na roveň domácnosti s elektrárnami, nabízí v pilotních projektech německý provozovatel elektrické soustavy Tennet pro německý a nizozemský trh, ve Švýcarsku to je Swissgrid, v Itálii společnost Terna.

Jen v Německu je instalováno na domech a polích 1,7 milionu fotovoltaických systémů, které dodávají do sítě elektřinu, připomněl ekonomický deník Handelsblatt

Akumulace energie v domácnostech roste

Miliony domácností mohou přes platformu na energetickém trhu nabízet i malé množství elektřiny. Například energii z domácího bateriového úložiště, která není využita pro dobíjení elektromobilu. V německých domácnostech význam akumulace elektřiny kontinuálně roste, počet úložišť se rok od roku zvyšuje

Další variantou je využívání kapacity baterií přímo z elektromobilů. Moderní software má umožnit, aby celý systém fungoval efektivněji a naplno využil v reálném čase potenciál každé domácnosti. 

„V posledních letech jsme úspěšně testovali technologii blockchain v pilotních projektech a stabilizovali síť pomocí elektromobilů a domácích baterií. Zapojeny byly stovky domácností. Nyní můžeme dlouhodobě přidat stovky tisíc, nebo dokonce miliony domácností,“ zdůraznila generální ředitelka německé společnosti Tennet Mannon van Beeková.

Tento proces by měl uspíšit a zlevnit přerod energetiky, jež bude využívat ve stále větší míře obnovitelné zdroje energie. Větší část fungování nové platformy má připadnout na informační technologie, které budou muset řídit místo stovek elektráren s výkonem v řádu megawattů až miliony dodavatelů energie v řádu kilowattů. 

Zatím není jasné, jak budou stanoveny odměny pro domácnosti, jež se budou podílet na stabilizaci sítě. V případě většího nasazení domácnosti v rámci podpůrných služeb by se mohlo jednat o stovky eur ročně. 

Náklady na celý systém by se měly postupně snižovat, doufají iniciátoři projektu Equigy. To by v konečném důsledku mělo zlevnit i cenu elektřiny pro koncové spotřebitele. Využívání tohoto systému ve větším měřítku musí ještě schválit národní regulátoři energetického trhu.

Týdeník hrot

  • Budoucnost robotických šílenců
  • Stát jako hoteliér
Objednat nyní