Vybrané články
z týdeníku The Economist

Demokracie vrátí úder. I přes současný úpadek

S „nejlepším ze všech špatných způsobů vládnutí“ to poslední dobou vypadá bledě, ale úpadek nepotrvá věčně.

Demokracie vrátí úder. I přes současný úpadek
ilustrační foto | Profimedia.cz

Přes veškerou snahu Donalda Trumpa zvrátit výsledek prezidentských voleb v žádném okamžiku reálně nehrozilo, že by americká demokracie zkolabovala. A 23. listopadu sice opět odsoudil „nejzkorumpovanější volby v amerických dějinách“, ale zároveň souhlasil, že by jeho rival Joe Biden měl dostat prostředky na to, aby se připravil na převzetí úřadu. 

Donald Trump americkou demokracii poškodil, stejně jako republikánští předáci, kteří mu ustupovali. Vzhledem k tomu, že čtyři z pěti republikánských voličů považují volby za „ukradené“, byla narušena důvěra ve spravedlivost voleb a Bidenova autorita byla hned na začátku nespravedlivě podkopána. Odteď se rutinní činnosti jako sčítání a osvědčování hlasů při těsném výsledku mohou kdykoli stát součástí volebního boje. Neohrožuje to samotnou existenci republiky, ale zesiluje se tím stranický rozklad americké demokracie.

Když přijde covid

Je to také projev globálního úpadku demokracie. Rozpad Sovětského svazu přinesl dramatický nárůst počtu a kvality liberálních demokracií, ale nyní se trend obrátil. Maďarsko a Polsko blokují rozpočet Evropské unie, protože jejich vlády odmítají respektovat právní stát. V Indii, největší světové demokracii, si vládnoucí strana Bháratíja džantá (BJP) pod vedením premiéra Nárendry Módího uzurpuje úřady od soudů po policii, a nyní snad dokonce i volební komisi. Od roku 2006 sestavuje naše sesterská organizace The Economist Intelligence Unit (EIU) index demokracie. Jeho loňské skóre bylo dosud nejhorší. A covid-19 globální úpadek ještě prohloubil.

Demokracii neohrožují vojenské převraty, ale samotné vlády. Když dostanou čas, bezskrupulózní vůdci dokážou demokracii úplně vykuchat. Před 20 lety uspořádala Venezuela svobodné volby, dnes se chystá zlikvidovat poslední zbytky opozice. Ale dokonce i v zemích, kde je taková pohroma nemyslitelná, přivádí eroze norem a institucí k moci čím dál horší vlády. Abychom to dokázali zvrátit, musíme pochopit, co je špatně.

Ať už jim fandíte, nebo ne, Donald Trump a jemu podobní populisté vystoupali k moci v reakci na selhání demokratických vlád. V bohatých zemích dospěli voliči z dělnické třídy k přesvědčení, že na ně politici kašlou, protože jejich životní standard v posledních letech stagnuje, a k tomu se přidaly obavy z přistěhovalectví. Ve střední a východní Evropě věnovaly vlády ve snaze dostat se do EU víc pozornosti Bruselu než vlastním voličům. V rozvojových zemích vysílala korupce signály, že vládnoucí třídu zajímá především stav jejích bankovních kont.

Ambiciózní politici zareagovali na tyto pocity tím, že jednoznačně upřednostnili identitu před jakýmkoli smysluplným programem, aby voličům ukázali, že jim na jejich starostech záleží. Výsledné politické bouře zcela smetly některé staré strany – ve Francii v roce 2017 získaly dohromady jen čtvrtinu hlasů. Polsku se za vlády centristické vlády nebývale dařilo, ale strana Právo a spravedlnost namluvila voličům, že Brusel ohrožuje jejich katolické hodnoty. V Brazílii se Jair Bolsonaro stal ztělesněním voličského pohrdání politickou elitou. Donald Trump se tolik soustřeďuje na identitu své voličské základny, že pro své druhé volební období ani nenavrhl žádný program.

Politika identity, zesílená sociálními sítěmi a stranickými televizemi a rádii, zmobilizovala voliče. Volební účast je jedinou složkou indexu EIU, která se od roku 2006 zlepšila. Biden i Trump získali víc hlasů než kterýkoli jiný americký prezidentský kandidát v dějinách. Ale vyřešením jednoho problému demokracie vytvořila politika identity několik dalších.  

Je to dáno tím, že politika, která podporuje neměnné identity, nevyhnutelně vede k menší toleranci a snášenlivosti, které demokracie potřebuje k řešení sociálního tření. Při hádkách o to, co komu připadne, se lidé mohou rozdělit a spokojit se s tím. Při hádkách o to, kdo jsme – ať už jde třeba o náboženství, rasu, nebo antielitářství –, může kompromis zavánět zradou. Když je v sázce způsob života, opačná strana není jen na omylu, ale vyloženě nebezpečná. Jestliže dříve na volbách příliš nesešlo, teď jsou důležité až moc.

V některých zemích využili většinoví vládci tuto klanovou loajalitu k oslabení institucí, které by je měly držet na uzdě. V Turecku vládne Recep Tayyip Erdoğan, jako kdyby byla demokratická moc absolutní, a kohokoli, kdo se mu v tom snaží bránit, označuje za nepřítele republiky. V Mexiku Andrés Manuel López Obrador obchází celé části státní správy, které údajně kontrolují elity, a obrací se v referendech přímo na své příznivce. Když se v Indii volební komise nezabývala počínáním kandidátů vládní BJP stejně důsledně jako jednáním jejich konkurentů, jeden ze tří nejvyšších komisařů se vůči tomu ohradil – a zjistil, že úřad začal vyšetřovat jeho rodinu kvůli údajným daňovým únikům.

Americké instituce chrání profesionalita jejich soudců a úředníků. Mnozí z nich se cítí povinováni dodržovat standardy nastavené svými předchůdci. Když se Trump pokusil volby zpochybnit, tvrdě narazil, protože bezpočet lidí splnil svou povinnost.

Ve výsledku tak může politika identity Americe uškodit jen rostoucí animozitou a kongresovým patem. Politika by měla řešit sociální konflikty, ale demokracie je naopak vyvolává. Částečně proto, že odlišné kmeny žijí v odlišných informačních vesmírech, staly se z holých faktů nošení roušek nebo klimatické změny spory o způsob života. Ve výsledku to znamená, že bude americká politika opět přešlapovat na místě. Vyvolává v lidech takové vášně, že znemožňuje kompromisy potřebné k tomu, aby se společnost vyvíjela.

Hlas pro změnu

Někteří varují před tím, že nespokojenost, která z toho pramení, zapříčiní smrt demokracie – tedy výsledek, který by si její nepřátelé v čele s Vladimirem Putinem tolik přáli. Přitom však máme mnoho důvodů k optimismu. Jednou z nejsilnějších stránek demokracie je, že nabízí spoustu příležitostí začít znovu. Dokud se konají volby, je tu vždycky možnost, že se podaří grázly vykopat od moci, a to i tam, kde vlády při volbách fixlují. V maďarských a polských městech začali voliči odmítat represi a nepotismus. V loňských eurovolbách dopadli populisté hůř, než se čekalo. Možná už se kyvadlo začalo pohybovat opačným směrem. Indie je země příliš velká a příliš rozmanitá na to, aby jí vládla jedna jediná strana.

Demokracie je také přizpůsobivá. V letošních amerických volbách posbírali republikáni hlasy Hispánců a černochů, loni v Británii brala Konzervativní strana tradičně labouristická poslanecká křesla v Midlands. Právě taková míchání politika v obou zemích potřebuje, protože to nutí strany nalevo i napravo vyjít z vlastních kmenových tvrzí a vychýlit rovnováhu politiky od identity zpět k výsledkům.

Budoucnost demokracie také, v dobrém i ve zlém, závisí na osudu supervelmoci, která je s ní úzce svázána. Amerika pomáhá demokracii jak svým příkladem, tak její podporou v zahraničí. Nový prezident Biden se bude doma snažit obnovit normy, jako je nezávislost ministerstva spravedlnosti. V cizině nebude tolerovat autokraty a tyrany, jak tomu bylo zvykem u Trumpa. A Amerika může demokracii podpořit mocenskou politikou. Kdyby chtěl Biden vytvořit alianci, která by Ameriku udržela v čele závodu o technologickou dominanci, pomohla by mu ji demokracie definovat.

Demokracie je především něčím, o co lidé usilují. Každý víkend riskují Bělorusové svobodu i život, když vycházejí do ulic, aby protestovali proti diktátorovi, který jim upírá právo vybrat si, kdo jim vládne. Totéž platí o obyvatelích Hongkongu, Súdánu a Thajska. Je to inspirace, kterou by si voliči na celém světě měli přinést s sebou k volebním urnám.

© 2020 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Testování ve školách je vládní trapas
  • Čím se liší konzervativec od liberála?
Objednat nyní