Vybrané články
z týdeníku The Economist

Demokracie vrátí úder. I přes současný úpadek

S „nejlepším ze všech špatných způsobů vládnutí“ to poslední dobou vypadá bledě, ale úpadek nepotrvá věčně.

Demokracie vrátí úder. I přes současný úpadek
ilustrační foto | Profimedia.cz

Přes veškerou snahu Donalda Trumpa zvrátit výsledek prezidentských voleb v žádném okamžiku reálně nehrozilo, že by americká demokracie zkolabovala. A 23. listopadu sice opět odsoudil „nejzkorumpovanější volby v amerických dějinách“, ale zároveň souhlasil, že by jeho rival Joe Biden měl dostat prostředky na to, aby se připravil na převzetí úřadu. 

Donald Trump americkou demokracii poškodil, stejně jako republikánští předáci, kteří mu ustupovali. Vzhledem k tomu, že čtyři z pěti republikánských voličů považují volby za „ukradené“, byla narušena důvěra ve spravedlivost voleb a Bidenova autorita byla hned na začátku nespravedlivě podkopána. Odteď se rutinní činnosti jako sčítání a osvědčování hlasů při těsném výsledku mohou kdykoli stát součástí volebního boje. Neohrožuje to samotnou existenci republiky, ale zesiluje se tím stranický rozklad americké demokracie.

Když přijde covid

Je to také projev globálního úpadku demokracie. Rozpad Sovětského svazu přinesl dramatický nárůst počtu a kvality liberálních demokracií, ale nyní se trend obrátil. Maďarsko a Polsko blokují rozpočet Evropské unie, protože jejich vlády odmítají respektovat právní stát. V Indii, největší světové demokracii, si vládnoucí strana Bháratíja džantá (BJP) pod vedením premiéra Nárendry Módího uzurpuje úřady od soudů po policii, a nyní snad dokonce i volební komisi. Od roku 2006 sestavuje naše sesterská organizace The Economist Intelligence Unit (EIU) index demokracie. Jeho loňské skóre bylo dosud nejhorší. A covid-19 globální úpadek ještě prohloubil.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit