Dělá si z nás Zeman legraci? Jeho volání po zrušení kontrol na Hradě je výsměch

Prezident Miloš Zeman zřejmě považuje české občany za naivní prosťáčky bez paměti. Jinak si jeho snahu zalíbit se jim žádostí o zrušení nesmyslných policejních kontrol na Hradě, které sám zavedl a dlouho udržoval, nelze vysvětlit.

Dělá si z nás Zeman legraci? Jeho volání po zrušení kontrol na Hradě je výsměch
Kontroly návštěvníků Pražského hradu byly zavedeny v roce 2016 jako reakce na vyvěšení červených trenýrek nad Pražským hradem s odůvodněním, že je nutné bránit prezidentovu bezpečnost. | foto Profimedia.cz

Vyjádření prezidenta Miloše Zemana, který se obrátil na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) se žádostí, aby policie zrušila bezpečnostní opatření na Pražském hradě, nepochybně nejednoho českého občana překvapilo. Před lety Zemanovi lidé kontroly návštěvníků hájili, a najednou je chtějí zrušit?

Připomeňme si, jak to všechno začalo. Bezpečnostní kontroly byly zavedeny v létě 2016, tedy v plné turistické sezoně – bez covidu a bez války na Ukrajině. Bylo to přibližně půl roku poté, co se umělecké skupině Ztohoven podařilo vyvěsit nad sídlem hlavy státu obří rudé trenky (které později Zeman a spol. demonstrativně spálili). „Bezpečnostní opatření jsou předmětem diskuse už několik týdnů. Sobotní akce extremistů tuto diskusi urychlila,“ řekl v září 2015 hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

O několik měsíců později se začalo s bezpečnostními prohlídkami včetně procházení detekčními rámy.

Spoustu lidí, kteří byli zvyklí zkracovat si cestu areálem Hradu nebo se tam prostě jen tak vydat na procházku, kontroly pořádně naštvaly. Pokládali je za nedůstojné. Patřil jsem mezi ně. A pokud to nebylo vyloženě nutné, Hradu jsem se od té doby vyhýbal.

Teď prezident Zeman ministru vnitra napsal: „Současnou situaci, kdy jsou návštěvníci nuceni podstupovat prohlídky, i když se jdou třeba jen projít do Královské zahrady nebo Jeleního příkopu, nepovažuji za správnou a v souladu se zájmy občanů. Stejně tak již nelze déle tolerovat znehodnocení historicky cenných prostor Pražského hradu kontrolními stanovišti a zátarasy.“

No, trvalo mu to šest let.

Pár měsíců předtím, než Zeman opustí Pražský hrad, je ale vlastně už jedno, jestli s bezpečnostními opatřeními souhlasil, podporoval je, nebo jestli to bylo čistě policejní rozhodnutí.

Už bude navždy platit, že zatímco za Václava Havla se Pražský hrad co možná nejvíce otevřel veřejnosti, za Miloše Zemana se opevnil proti turistům, i českým občanům.